Od czasów szkolnych wciąż czegoś się uczymy. Przynajmniej chcemy – zapisujemy się na kursy językowe, zawodowe oraz związane z pasją. Niestety praca, obowiązki oraz stres sprawiają, że nie mamy tyle czasu, ile byśmy chcieli na naukę nowych informacji. Sprawdź, jakie metody ułatwiają przyswajanie wiedzy i wybierz coś dla siebie!

Jak uczy się mózg?

Ludzki układ nerwowy ma zdolność do zapamiętywania i uczenia się niesamowitej ilości różnorodnych informacji oraz umiejętności. Tak naprawdę jesteśmy w stanie posiąść wiedzę z każdej dziedziny, nawet jeśli nie mamy do niej wrodzonych predyspozycji.

Każdy człowiek ma zakodowaną inteligencję w genach. To właśnie ona jest odpowiedzialna za to, w jakim tempie się uczymy, jednak rzadko się zdarzają osoby dobre w każdej kategorii. Raczej dzielimy się na typy, np. muzyczny, ścisły, językowy, itp.

Mózg uczy się poprzez powtarzalność. Im częściej coś robimy, widzimy lub słyszymy, tym większe prawdopodobieństwo, że utkwi nam to w pamięci. Spróbuj przypomnieć sobie nazwiska kolegów z podstawówki – możliwe, że kojarzysz tylko niektóre, a reszta uleciała, ponieważ nie powtarzałaś ich od wielu lat.

Im lepiej odżywiony układ nerwowy, tym więcej jest w stanie zdziałać. Dieta oraz dobry nastrój mają ogromny wpływ na możliwości poznawcze, w tym zapamiętywanie. Również regularna aktywność fizyczna nie jest bez znaczenia. Ogółem – w zdrowym ciele, zdrowy mózg.

Skuteczne metody nauki

Przede wszystkim należy być regularnym. Systematyczne uczenie się i sukcesywne powtarzanie to podstawa. Ucząc się dzień przed egzaminem, dzień po nim już nic nie będziesz pamiętać. Studencki sposób na zdawanie testów angażuje jedynie pamięć krótkotrwałą, a żeby posiąść wiedzę na stałe, musisz zaangażować pamięć długotrwałą.

Po drugie warto dopasować styl zapamiętywania do swoich predyspozycji. Jeśli jesteś wzrokowcem, podkreślaj i zapisuj ważne informacje. Słuchowcy powinni czytać sobie na głos, kinestetycy zaś muszą zaangażować ruch, aby osiągnąć sukces.

Popularną i jednocześnie skuteczną metodą są tzw. mapy myśli. Są to własnoręcznie utworzone grafiki angażujące słowa kluczowe. Formą przypominają nieco grafy lub korzenie drzew, ponieważ się rozgałęziają. Istotne jest, abyś robiła je sama, ponieważ zapisywanie także pomaga w zapamiętywaniu.

Bądź niczym Picasso i stwórz abstrakcję. Trudne do zapamiętania pojęcia zestaw w formie wiersza albo kompletnie dziwacznego zdania, które nie ma sensu. W ten sposób angażujesz prawą półkulę, która jest specem od rymowanek i szeroko pojętej sztuki – w tym oczywiście abstrakcji.

Metody uczenia się:

  • systematyczność,
  • mapy myśli,
  • tworzenie abstrakcji,
  • przetwarzanie dominującym zmysłem.

Odpowiednie przygotowanie się do nauki

W procesie zapamiętywania kluczowa jest odpowiednia koncentracja. Aby ją uzyskać, musisz się przygotować. Po pierwsze posprzątaj pokój albo przynajmniej zorganizuj miejsce na biurku. Bałagan bardzo rozprasza uwagę i nici ze skupienia.

Odłóż telefon. Niestety smartfony to doskonałe rozpraszacze, w szczególności media społecznościowe i wiecznie wyskakujące na ekranie powiadomienia. Mózg traci wiele energii nawet na samo powstrzymywanie się przed odebraniem wiadomości, dlatego najlepiej połóż urządzenie gdzieś daleko.

Warto dotlenić się przed zakuwaniem. Wyjdź na spacer albo chociaż porządnie przewietrz pokój, w którym będziesz przyswajać informacje. Nie zapomnij o przerwach. Co 30-40 minut odejdź od stołu i zrób kilka pajacyków albo głębokich wdechów. Mózg może zapamiętywać maksymalnie do 45 minut, dlatego siedzenie godzinami z pewnością nie przyniesie pożądanego efektu.

Nie kręć się w trakcie nauki. Przygotuj sobie kawę albo yerbę mate, aby utrzymać skupienie na odpowiednim poziomie. Ewentualne przekąski również zgromadź zawczasu, ale nie czipsy i cukierki. Wybierz orzechy, migdały lub gorzką czekoladę.

Podczas nauki unikaj:

  • bałaganu,
  • sprawdzania smartfona i wiadomości,
  • wycieczek do kuchni,
  • braku dotlenienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here