Chyba nie ma na świecie osoby, która nie chciałaby cieszyć się doskonałą pamięcią oraz koncentracją. Nic dziwnego, w końcu to są główne czynniki odpowiadające za tempo uczenia się. Niestety obecnie mamy wiele rozpraszaczy, głównie w postaci smartfonów i aplikacji w nich zainstalowanych. Z koncentracją dzieci jest coraz gorzej i sprawa wygląda podobnie u dorosłych. Dowiedz się, w jaki sposób możesz poprawić działanie swojego układu nerwowego.

Co wpływa na koncentrację i pamięć?

Za koncentrację i pamięć odpowiada oczywiście mózg, czyli ośrodkowy układ nerwowy. W pewnym stopniu jest to kwestia wrodzona – dziedziczymy poziom inteligencji, a wraz z nim, zdolności do nauki.

Jednakże nawet geniusz będzie miał problem, aby skupić się w nieodpowiednich warunkach. Tak naprawdę środowisko ma ogromny wpływ na to, w jakim stopniu zapamiętujemy nowe informacje. Ciekawe jest jednak to, że nie każdy potrzebuje kompletnej ciszy, aby się skoncentrować. Jest to zależne od dominującego typu inteligencji, który jest wrodzony.

Niektórzy wolą słuchać muzyki, inni chodzić lub skakać, jeszcze inni z kolei przyczepiają wszędzie kolorowe kartki z hasłami do zapamiętania. Szkoła niestety oczekuje, że wszyscy skupiają się w ciszy, co można zaobserwować w trakcie egzaminów. Biada tym, którzy dla przypomnienia sobie istotnej informacji muszą się porozglądać po pomieszczeniu.

Nie bez znaczenia jest dieta. Układ nerwowy potrzebuje wielu witamin i składników mineralnych, aby odpowiednio funkcjonować i najlepiej, kiedy pozyskuje je z jedzenia. Suplementy nie są tak skuteczne, jak posiłki, ponieważ nie wchłaniają się w całości.

Czynniki decydujące o koncentracji i pamięci:

  • genetyka,
  • dieta,
  • wrodzony typ inteligencji,
  • otoczenie.

Jak poprawić swoją koncentrację?

Zdolność do skupienia uwagi oraz zapamiętywania informacji można wyćwiczyć. Istnieją sposoby, dzięki którym mózg rozwija się w zakresie koncentracji, a to przekłada się na szybszą naukę nowych informacji.

Okazuje się, że najlepszą pamięć mają aktorzy oraz poligloci. Wynika to z tego, że na bieżąco muszą uczyć się słów oraz całych wyrażeń na pamięć, więc zwyczajnie trenują korę mózgową niczym mięsień. W mózgu tworzy się więcej połączeń, co przekłada się na większe możliwości.

Również osoby poświęcające dużo czasu na czytanie, cechują się wysoką koncentracją. Ich układ nerwowy jest przyzwyczajony do skupienia, ponieważ nie da się zanurzyć w lekturze, myśląc o czymś innym.

Nałogowo rozwiązujesz krzyżówki? To świetnie, bo w ten sposób również zapamiętujesz wiele słów. Często hasła się powtarzają, więc jesteś niczym aktor. Programiści charakteryzują się dobrą koncentracją, ponieważ muszą bardzo uważnie pisać kod, aby aplikacja działała bez zarzutu.

Granie na instrumencie nie należy do najłatwiejszych, ale doskonale stymuluje mózg, ponieważ półkule muszą ze sobą ściśle współpracować. Proces angażuje wiele umiejętności. Motoryczne, pamięciowe, abstrakcyjne i logiczne myślenie.

Ćwiczenia poprawiające koncentrację:

  • rozwiązywanie krzyżówek,
  • zapamiętywanie słów i wyrażeń,
  • nauka języków obcych,
  • czytanie książek,
  • gra na instrumencie muzycznym.

Dieta dla mózgu

Jak już wspomnieliśmy, jadłospis ma duże znaczenie dla procesów pamięciowych. Ważne są węglowodany, ponieważ to z nich mózg pobiera energię niezbędną do prawidłowej pracy, czyli glukozę. Najlepsze są kasze i makarony, które na długo sycą. Głody organizm nie jest w stanie się skoncentrować.

Kwasy z grupy omega mają dobroczynny wpływ na komórki układu nerwowego. Badania potwierdzają, że to dzięki nim opóźniają się procesy starzenia i mózg dłużej jest sprawny. Znajdziesz je w rybach, oleju lnianym oraz rzepakowym.

Gorzka czekolada zawiera spore ilości magnezu, który wspomaga układ nerwowy i chroni go przed znużeniem, apatią czy nawet depresją. Udowodniono, że jest to pierwiastek, bez którego nie jesteśmy w stanie się skoncentrować, ponieważ dobry nastrój i odpowiedni poziom pobudzenia są kluczowe.

Witaminy również odgrywają istotną rolę. Szczególnie zadbaj o odpowiedni poziom witamin B, C i E. Jedz zatem mięso, owoce i warzywa oraz dodawaj oleje roślinne np. do sałatek. Zbilansowana dieta z pewnością dostarczy organizmowi niezbędnych składników mineralnych. Jeżeli nie wiesz, w jaki sposób ustalić dobry jadłospis, zapisz się do dietetyka.

Specjalista nie tylko rozpisze ci posiłki, ale również podpowie jaką aktywność fizyczną powinnaś podjąć, aby wspomóc swoją koncentrację i pamięć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here