Marzysz o nauczeniu się języka obcego, ale nie masz czasu, zapału ani zdolności. Poza tym jest pandemia i nie wierzysz, że kurs przez internet skutecznie zapozna cię z gramatyką i słownictwem. Może spróbujesz sama? Czy to w ogóle możliwe, żeby mówić w innym języku bez nauczyciela? Przekonaj się!

Jak uczymy się języków obcych?

Mówi się, że tylko dzieci do trzeciego roku życia mogą chłonąć język jak gąbka. Jest w tym sporo racji, ale wcale nie jest tak, że bycie dorosłym przekreśla szanse na sukces. Przede wszystkim maluchy mają nieuświadomioną motywację – bez poznania języka nie będą mogły wyrażać swoich potrzeb. To kwestia instynktu.

Kolejną sprawą jest fakt, iż dzieci używają obu półkuli mózgowych, dorośli zaś raczej angażują lewą stronę, co jest błędem, którego uczą nas w szkole. System edukacji nie daje przestrzeni na niekonwencjonalne metody nauki.

Pozostaje kwestia tzw. kąpieli słownej. Dziecko osłuchuje się z językiem przez prawie dwa lata, zanim zacznie mówić – już będąc w łonie matki, słyszy intonację i rozróżnia głosy. Następnie wszyscy dookoła posługują się konkretnym językiem, pokazują palcem na rzeczy i je nazywają, każą powtarzać itp. Możliwe, że dorosły też by się nauczył w taki sposób, jednak ciężko to sprawdzić, bo nikt nie ma tyle czasu.

Czy to możliwe, żeby samodzielnie nauczyć się języka obcego?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo optymistyczna: tak. Mniej wesoła informacja to taka, że potrzeba naprawdę dużo samozaparcia, czasu i regularności. Wiele osób się zniechęca, ponieważ nie ma efektów, a natłok innych obowiązków utrudnia proces.

Jeśli jednak się uprzesz, zdobędziesz odpowiednie pomoce i rozplanujesz czas, może ci się udać. Należy mieć na uwadze, że sporo zależy od celu. Nie każdy język jest na tyle popularny, aby znaleźć dostateczną ilość źródeł przeznaczonych do nauki.

Możesz się zapierać, że nie masz zdolności językowych, ale prawda jest taka, że jeżeli nabyłaś jeden język, jesteś w stanie mówić w każdym innym. Owszem, niektórzy ludzie wykazują większe predyspozycje, ale polega to na szybszym przyswajaniu słówek.

W jaki sposób uczyć się samemu?

Metod istnieje wiele, a najlepsze efekty uzyskasz, łącząc je wszystkie. No, może to będzie za dużo, ale z pewnością kilka sposobów nie zaszkodzi. Najważniejsze to angażować jak najwięcej zmysłów. Język to komunikacja, a ta obejmuje nie tylko mowę. Istotną rolę odgrywa słuch, ale zauważ, że Głusi również się porozumiewają.

Istotna jest mowa ciała i charakter. Każda nacja cechuje się stereotypem, który nie bierze się znikąd. Wybuchowi Włosi, temperamentni Hiszpanie, powściągliwi Norwegowie, eleganccy Francuzi – język jest częścią kultury, dlatego warto zapoznać się ze zwyczajami danej nacji.

W księgarniach znajdziesz podręczniki z praktycznymi ćwiczeniami oraz omówieniem gramatyki. Możesz zacząć od nich, ponieważ stanowią solidną podstawę i często zawierają zadania ze słuchu. Jeśli chodzi o fonetykę, słuchaj piosenek i podcastów w konkretnym języku. Nawet jeśli na początku nic nie zrozumiesz, to twój mózg nauczy się akcentu.

Dobrą, choć mało popularną metodą, jest uczenie się z dziecięcych czytanek. Zawierają one podstawowe wyrażenia i mają ilustracje, które znacznie ułatwiają zapamiętywanie. W internecie dostępne są piosenki z popularnych bajek. Dzięki darmowym translatorom bez problemu je przetłumaczysz, a melodia i rymy sprawią, że w mig się ich nauczysz.

W sieci dostępne są także blogi i filmy, na których nauczyciele bez żadnych opłat uczą najczęściej używanych zwrotów i słówek. Po zapoznaniu się z nimi możesz spróbować oglądać ulubiony serial z napisami i tłumaczyć je. Szybko zauważysz, jak wiele zdań się powtarza i jak prędko zapamiętujesz je dzięki temu.

Klasyczne fiszki też się sprawdzają. Możesz kupić gotowe albo jeszcze lepiej, stworzyć własne. Zapisywanie angażuje motorykę małą, a więc ruch. Kolejny zmysł jest zaangażowany w naukę języka.

Dostępne metody nauki języków obcych:

  • podręczniki do samodzielnej nauki,
  • tworzenie fiszek,
  • słuchanie muzyki i podcastów,
  • instruktaże w internecie,
  • czytanki dla dzieci,
  • seriale i filmy,
  • uczenie się prostych piosenek.

Jak widzisz, metod jest naprawdę sporo. Dla chcącego nic trudnego. Nie zniechęcaj się po miesiącu czy dwóch – pamiętaj, że nauka języka obcego to proces i potrzeba czasu oraz samozaparcia. My życzymy sukcesów i powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here