Polska jest w czołówce krajów, w których powietrze ma bardzo słabą jakość. W Europie zajmujemy niechlubne, pierwsze miejsce! Lekarze przestrzegają przed wdychaniem niebezpiecznego smogu, ale czy wiesz, co to tak naprawdę jest i z czym się wiąże?

Co nazywamy smogiem?

Wzbudza powszechną panikę i pojawia się głównie zimą. Co jednak przyczynia się do jego powstania? Smog to najprościej mówiąc, brudne powietrze. Składają się na niego zanieczyszczenia wyprodukowane przez ludzi, mgła oraz tzw. cisza atmosferyczna, czyli brak wiatru.

Smog można zauważyć gołym okiem, ponieważ występuje w postaci ciemnej chmury, unoszącej się nad miastem lub wsią. Oddychanie staje się trudniejsze w polu jego działania, ponieważ pojawia się wilgoć, powietrze staje się gęstsze, a zapach jest nie do zniesienia.

W skład smogu wchodzą niebezpieczne substancje, takie jak kwaśne gazy, tlenek węgla i azotu, węglowodory, ołów, pył oraz benzopiren. Ten ostatni jest wyjątkowo niebezpieczny, bo zwiększa ryzyko zachorowania na raka.

Jak powstaje smog?

Niestety, ale to nasza wina. Sami przyczyniamy się do powstawania tak potężnych zanieczyszczeń. I wcale nie chodzi o wielkie elektrociepłownie, ponieważ one spełniają wszelkie zalecenia BHP, dzięki czemu do powietrza trafia znikomy procent szkodliwych substancji.

Badania wykazały, że w Polsce głównym źródłem smogu jest nieodpowiednie ogrzewanie domów. Winą są stare piece i kotły, które nie dość, że są już zniszczone, to jeszcze nieprzystosowane do ekologicznego podejścia.

Paliwo, które wrzuca się do powyższych, również ma znaczenie. Sam węgiel nie jest dobry, co dopiero śmieci. Niestety, spore grono osób uparcie spala w domowych warunkach plastik, lakierowany papier, a nawet gumę.

W mniejszym stopniu winne są spaliny samochodów oraz sprzętów rolniczych, jednak jest ich tak dużo, że w miastach problem jest poważny. Kolejne czynniki to przemysł oraz energetyka, choć to drugie wytwarza jedynie 7% całego smogu.

Niebezpieczeństwa spowodowane smogiem

Naturalnie najbardziej narażony na działanie zanieczyszczeń w powietrzu jest układ oddechowy. Smog powoduje ostre i przewlekłe choroby zatok, oskrzeli i płuc. Lekarze alarmują – wzrasta poziom śmiertelności w wyniku wdychania szkodliwych chemikaliów!

Naukowcy uważają, że smog ma wpływ na ciążę i rozwój płodu. Dzieci rodzą się ze słabszym układem odpornościowym oraz niższym poziomem inteligencji, jeżeli ciężarna jest narażona na oddychanie powietrzem bardzo złej jakości. Być może właśnie to przyczynia się również do powstawania zaburzeń neurorozwojowych, takich jak autyzm, jednak nie potwierdzono tej tezy.

Układ nerwowy dorosłych także jest narażony na negatywne działanie smogu, który obniża koncentrację i przyspiesza rozwój depresji. Pył utrzymujący się w powietrzu niszczy układ sercowo-naczyniowy, powodując jego choroby przewlekłe. Niestety wdychane chemikalia są przyczyną rozwoju nowotworów złośliwych.

Jak się chronić?

Bardzo trudno jest unikać smogu, mieszkając w mieście, jednak i na to są pewne sposoby. Jednym z nich jest noszenie, w ostatnim czasie bardzo modnej, maski ochronnej. Te antysmogowe jednak posiadają specjalne wymienne filtry i są droższe od medycznych.

Na dworze ochrona ust i nosa z pewnością się sprawdzi, ale przecież w domu nikt nie chce siedzieć z zasłoniętą twarzą. Wietrzyć trzeba, ale co to za wymiana powietrza, jak wpuszczamy pył i tablicę Mendelejewa do środka? Tu z pomocą nadchodzi technologia, która proponuje odświeżacze.

Nie chodzi oczywiście o te w sprayu, których używasz w łazience. Na rynku dostępne są zaawansowane oczyszczacze, które zasysają powietrze do środka, przepuszczają je przez filtry i oddają świeże do pomieszczenia. Podstawowe urządzenie tego typu można kupić już za 500 zł. Wydawać by się mogło, że to dużo, ale jeśli chodzi o zdrowie twojej rodziny, jest to naprawdę znikomy koszt i doskonała inwestycja.

Możesz kupić też filtry instalowane bezpośrednio na oknach, te jednak należy często wymieniać, gdyż bardzo szybko się zużywają. Kilka sztuk kosztuje około 50 zł i w zależności od miejsca zamieszkania wystarczają na 1 – 3 miesiące.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here