Czerniak

Czerniak, inaczej nowotwór złośliwy melanocytów to rodzaj złośliwego guza skóry stanowiącego około 2% wszystkich zachorowań na nowotwory w naszym kraju. Niestety, według ekspertów zajmujących się badaniem chorób nowotworowych każdego roku zwiększa się liczba osób cierpiących na tę dolegliwość. Najczęściej jest wykrywany u osób młodych w przedziale 20-35 lat.

Czerniak – czym się charakteryzuje?

W tej części artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje czerniaków i jak je zdiagnozować. Najczęściej czerniak występuje na skórze, jednak może zaatakować też inne części organizmu takie jak błony śluzowe, okolice gałki ocznej, narządów rozrodczych czy nawet przewodu pokarmowego. Podsumowując, można go zaobserwować wszędzie, gdzie znajdują się komórki barwnikowe, gdyż właśnie w ten rodzaj komórek uderza złośliwy guz. Istnieje jeszcze jeden, równie groźny typ, zwany czerniakiem akralnym, pojawiającym się na opuszkach palców.

Na rozwój czerniaka mogą oddziaływać czynniki, na które nie mamy wpływu. Rak przeważnie atakuje osoby o jasnej karnacji i jasnych oczach, czy blond włosach, czyli osoby o skandynawskiej urodzie mogą być najbardziej narażone i gdy zauważą nawet najmniejsze zmiany na skórze, powinni niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Inne aspekty, które pozwalają nowotworowi się rozwinąć to niska tolerancja na słońce, urazy skórne i blizny po stanach zapalnych.

Istnieje kryteria zwaną ABCDE (z angielskiego Asymettry, Borders, Color, Diameter, i Elevate) czerniaka, który może pomóc nam na własną rękę określić, czy musimy udać się do specjalisty.

A – asymetria – Guz jest niesymetryczny, odbiegający od kształtu okrągłego
B – granice – nierówne i często postrzępione
C – kolor – może przybrać barwę od jasnobrązowego do czarnego
D – Rozmiar – jego wymiary są większe niż 0,5 cm.
E – Uwypuklenie – blizna odstaje od skóry na kilka milimetrów

Innymi objawami, jakimi charakteryzuję się ten złośliwy nowotwór to świąd, zaczerwienie wokół miejsca występowania i krwawienie.

Jeśli takie zmiany pojawiły się na naszej skórze, należy niezwłocznie udać się do lekarza, musimy pamiętać, że jest to bardzo niebezpieczna choroba. Nieleczona może nieść za sobą bardzo niebezpieczne konsekwencje w postaci przerzutów na innego organy naszego organizmu. Wcześnie leczony daje się łatwo wyleczyć, często bez nawrotów choroby.

Leczenie czerniaka

Wszystko jest zależne od jego typu oraz stopnia zaawansowania, czyli poziomu rozwinięcia się nowotworu w naszym organizmie. We wczesnym stadium tej choroby o usunięcie nieprzyjemnych zmian jest bardzo łatwo, gdyż wystarczy wyciąć miejsce na skórze, na którym ulokował się rak. W przypadku bardziej zaawansowanych przypadków stosuje się biopsję węzłów wartowniczych. Jest szansa, że badania wykluczą możliwość przerzutów, dzięki czemu choroba zostaje uznana za wyleczoną i możemy odetchnąć z ulgą. Jeśli jednak dotyczy nas gorszy bieg wydarzeń, musimy zostać pod ścisłym nadzorem profesjonalnego onkologa, takiego jak wrosinski.pl, który będzie prowadził nas przez całą kurację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here