Zanieczyszczenie powietrza to realny problem, który niesie ze sobą ogromne niebezpieczeństwo dla zdrowia. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym uchronisz się przed smogiem i zminimalizujesz ryzyko zachorowania. Poznaj nasze metody i wprowadź je w życie już teraz!

Monitoruj sytuację

Przede wszystkim powinnaś sprawdzać aktualny stan zanieczyszczenia. Jest to wyjątkowo łatwe dzięki dostępowi do internetu lub smartfona. Wystarczy sprawdzić na odpowiedniej stronie lub pobrać specjalną aplikację, która udostępnia informacje z czujników smogu.

Dzięki temu będziesz wiedziała jak się przygotować do wyjścia na zewnątrz i czy w ogóle wybierać się na spacer danego dnia. Jeżeli powietrze jest bardzo słabej jakości, absolutnie nie biegaj, ani nie jeździj na rowerze. Unikaj również przebywania przy ulicach, na których jest duży ruch – tam natężenie smogu jest jeszcze większe.

Jeśli masz dziecko, nie wychodź z nim na plac zabaw. Zapewnij mu ciekawe zajęcia w domu. Upewnij się także, że w przedszkolu zrezygnowano tego dnia z przebywania na zewnątrz. Placówki oświatowe mają nakaz pozostania w budynku w przypadku wysokiego stopnia zanieczyszczenia powietrza. Badania wykazały, że smog może mieć negatywny wpływ na rozwój!

Zabezpiecz mieszkanie

Brak spacerów to jedno, ale przecież musisz przewietrzyć mieszkanie, co również wiąże się z ryzykiem wdychania smogu. Przede wszystkim zadbaj o sprawną wentylację. Możesz wezwać specjalistę, który sprawdzi, czy przepływ powietrza w domu działa jak należy i ewentualnie powie, co należy poprawić.

Warto zainteresować się filtrami, które zakłada się na okna. Są to paski, które zatrzymują większość groźnych zanieczyszczeń i wpuszczają do środka lepszej jakości powietrze. Ponadto na rynku znajdziesz wiele oczyszczaczy, które możesz postawić w mieszkaniu. Najprostsze modele nie są duże, dlatego sprawdzą się nawet w kawalerce. Ich działanie polega na zasysaniu powietrza do środka, przepuszczeniu go przez filtr i wypuszczeniu świeżego do obiegu.

Nie zapominaj o odpowiednim nawilżaniu pomieszczeń. Nasz układ oddechowy potrzebuje nieco wilgoci, aby sprawnie działał i wyłapywał ewentualne patogeny. W przypadku przedostania się do nosa bakterii lub pyłu organizm wytworzy więcej wydzieliny, dzięki której pozbędziesz się szkodliwych substancji.

Zainwestuj w kwiaty. Naukowcy przeprowadzili badania, na podstawie których obliczyli, że na dziesięciu metrach kwadratowych powinna znajdować się przynajmniej jedna roślina. Są one naturalnymi filtrami powietrza, a w mieście jest ich zdecydowanie za mało.

Zabezpiecz się na zewnątrz

Niestety, nawet kiedy chmura smogu wisi nad twoim miejscem zamieszkania, musisz chodzić do pracy lub po zakupy. Niebezpieczeństwo w mieście jest naprawdę duże, dlatego nie bagatelizuj go i należycie osłoń drogi oddechowe, tj. nos i usta.

Obecnie i tak musisz mieć maskę, ale w przypadku wysokiego zanieczyszczenia powietrza, wybierz opcję antysmogową. Są to solidne ochraniacze z wymiennymi filtrami, które dokładnie przylegają do twarzy i uniemożliwiają przedostawanie się chemikaliów oraz pyłu do organizmu.

Osłony tego typu dzielą się na trzy opcje: FFP 1, FFP 2 oraz FFP 3. Są to oznaczenia stopnia skuteczności filtracji wdychanego powietrza. Pierwsza pozycja zatrzymuje 80% cząsteczek, druga 94%, trzecia natomiast charakteryzuje się prawie stuprocentową ochroną przed szkodliwymi czynnikami.

Niestety maski antysmogowe mają pewną wadę – nie filtrują powietrza wydychanego, dlatego nie chronią otoczenia przed zachorowaniem, jeżeli jesteś nosicielem wirusa lub bakterii chorobotwórczej.

Zdrowa dieta to również sposób

Okazuje się, że sposób żywienia nie pozostaje bez znaczenia i w tym przypadku. Układ immunologiczny potrzebuje witamin i składników mineralnych do prawidłowego funkcjonowania. Przede wszystkim kwasy z grupy omega, witaminy C, D i E oraz kurkumina wspomagają odporność.

Powyższe mają także zbawienny wpływ na układ oddechowy, ponieważ wzmacniają błony śluzowe. Zbilansowana dieta zatem może uchronić cię przed niejedną chorobą. Dodaj do tego regularne ćwiczenia, aby zwiększyć efekt działania zdrowej żywności.

Pamiętaj, że nadmiar cukru oraz tłuszczu zwierzęcego w codziennym jadłospisie ma negatywny wpływ nie tylko na sylwetkę, ale również na działanie całego organizmu, dlatego postaraj się ograniczyć ich przyjmowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here