Postęp technologiczny wcale się nie zatrzymuje. Wręcz przeciwnie, z każdym dniem idzie do przodu. Za paręnaście lat rynek będzie szukał ludzi do pracy przy robotach i komputerach. Zacznij wspomagać rozwój myślenia programistycznego u swojego malucha już teraz, aby w przyszłości bez problemu znalazł dobrą pracę i rozwinął pasję!

Zalety nauki kodowania od najmłodszych lat

Już w tym momencie programiści są na wagę złota. W równie dobrej sytuacji znaleźli się ci, którzy dziesięć lat temu zdecydowali się na studia z zakresu robotyki. Nowe technologie rozwijają się naprawdę szybko i każdego dnia czytamy informacje o innowacyjnych wynalazkach lub aplikacjach.

Wiele przedszkoli i szkół wprowadziło lekcje programowania, jednak wciąż jest ich mało, a w liceach tylko dla chętnych. Nauka kodowania od najmłodszych lat opłaci się, nawet jeśli pociecha nie pójdzie w tym kierunku zawodowym.

Umiejętności potrzebne do pisania aplikacji i programów to logiczne myślenie, analityczne podejście do problemu oraz skupienie. W trakcie rozwiązywania zadań dzieci rozwijają dostrzeganie przyczyn i skutków, co przydaje się także w matematyce czy nauce języka obcego.

Koncentracja jest potrzebna do wszystkiego, dlatego choćby z tego powodu warto zaplanować zabawy związane z kodowaniem i robotyką. Ponadto to dobra okazja do spędzenia wspólnie czasu. Możesz zaangażować w to całą rodzinę, aby wyciągnąć z programowania jeszcze większą frajdę.

Nauka kodowania:

  • Poprawia koncentrację,
  • uczy logicznego myślenia,
  • usprawnia związek przyczynowo-skutkowy,
  • rozwija analityczne podejście do rozwiązywania problemów,
  • gwarantuje lepszy start na rynku pracy.

Kodowanie na planszy

Wbrew pozorom wcale nie musisz zasiadać z dzieckiem do komputera, aby trenować umiejętności kodowania. Poświęć trochę czasu na przygotowanie specjalnej maty do programowania. Potrzebne będą:

  • duży brystol w ciemnym kolorze,
  • białe taśmy lub kartki,
  • nożyczki,
  • klej,
  • flamastry.

Z powyższych stwórz planszę składającą się ze stu pól. Podpisz kolumny cyframi, rzędy zaś wielkimi literami. Kratki utwórz przy pomocy białej taśmy lub naklejonych pasków wyciętych z białego papieru. Dodatkowo możesz wykonać żetony, na których narysujesz strzałki, ale jest to opcjonalne.

Potrzebne będą różnokolorowe klocki lub plastikowe kubeczki. W pierwszej zabawie połóż na dowolnym polu jakiś przedmiot. Na innych polach poukładaj klocki i daj dziecku żetony ze strzałkami lub kartkę, na której będzie je rysowało. Zadaniem pociechy jest wyznaczenie drogi do przedmiotu, omijając wszystkie przeszkody. Starsze dzieci mogą zapisywać pola, po których się poruszają, np. A1, A2 itd.

Kolejne ćwiczenie polega na odwzorowaniu kształtu. Wydrukuj obrazek utworzony z zamalowanych pól i poproś malucha, aby wykonał taki sam wzór na swojej planszy przy użyciu klocków lub kubków. Dzieciom, które znają litery i cyfry, dla ułatwienia możesz podpisać pola.

Takie samo zadanie sprawdzi się w wersji kolorowanki. Wystarczą dwie kartki A4 z planszami i wzór. Pociecha będzie musiała zakolorować tylko te pola, które tworzą pierwotny obrazek.

Kodowanie z technologią

Oczywiście dzieci mogą korzystać ze specjalnych gier uczących programowania. Wiele z nich dostępnych jest na smartfony i tablety. W internecie znajdziesz darmowe gry przeglądarkowe. Zadania są stworzone na podobnej zasadzie jak te, które wykonacie przy pomocy planszy.

Zwykle należy doprowadzić robota lub ludzika do konkretnego punktu. Wiele zabaw jest dosyć rozbudowanych i sprawdzą się w przypadku starszych dzieci, które potrafią pisać i czytać. Wykonano je w taki sposób, aby przyciągnąć uwagę młodzieży, dlatego angażują motywy kosmiczne oraz rycerskie wraz z pokonywaniem potworków.

Dobrym pomysłem jest kupno robota, któremu programuje się ruch. To bardzo droga opcja, ale z pewnością pociecha spędzi z nim wiele godzin. Do sterowania potrzebny jest tablet, na którym dziecko planuje trasę za pomocą strzałek. Dzięki połączeniu za pośrednictwem Bluetootha robot wykona komendę i zacznie jeździć po podłodze albo planszy według wzoru stworzonego przez malucha.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here