Niezależnie od tego, czy pracujesz z domu z własnej woli, czy z powodu kwarantanny, zapewne wiesz, że organizacja jest trudniejsza niż w biurze. Przyczyn może być wiele, jednak bez względu na powód, dyscyplina oraz ustalenie grafiku ułatwią wykonywanie obowiązków. Poznaj wady i zalety pracy zdalnej i dowiedz się, jak zorganizować czas.

Zalety pracy zdalnej

Wiele osób marzy o tym, aby wykonywać obowiązki zawodowe z własnego mieszkania lub jakiegokolwiek miejsca na ziemi. Brak uciążliwych dojazdów, korków, częstego płacenia za benzynę, wygodne dresy i kapcie – brzmi doskonale.

Rzeczywiście, praca zdalna posiada sporo zalet. Jako freelancer możesz sam ustalić, ile obowiązków akurat chcesz wykonywać, biorąc stosowną ilość zleceń. Potrzebujesz więcej pieniędzy, to więcej pracujesz. Potrzebujesz dnia wolnego, nie musisz nikomu się z tego spowiadać. Niezależność to główny powód, dla którego ludzie decydują się na profesje wykonywane za pośrednictwem internetu.

Oszczędność czasu także jest mocnym argumentem przemawiającym na korzyść pracy zdalnej. Nie tracisz go na przemieszczanie się między domem a biurem. Dodatkową zaletą jest to, że szef nie patrzy ci przez ramię. Pracujesz we własnym tempie i na swoich zasadach.

O przerwach decydujesz sama. Jeżeli masz dzieci, jesteś w stanie na spokojnie zaprowadzić je do przedszkola i zrobić obiad, nie potrzebujesz opiekunki, która spędzałaby z maluchami większą część dnia.

Nieśmiałe osoby są zadowolone, ponieważ nie widują się z klientami. Piszą maile i wykonują telefony, co znacznie obniża poziom stresu związanego z poznawaniem nowych osób.

Zalety pracy zdalnej:

  • więcej czasu dla siebie i rodziny,
  • oszczędność na dojazdach,
  • wykonywanie obowiązków na własnych zasadach,
  • możliwość robienia częstych przerw.

Wady pracy zdalnej

Niestety są również negatywne aspekty wykonywania zdalnej profesji. Przede wszystkim nie wychodzisz do ludzi. Oczywiście, spotykasz się ze znajomymi, ale bywają momenty, w których czujesz, że jesteś uziemiona. Niektórzy nie radzą sobie z odosobnieniem.

Kolejna kwestia to organizacja czasu. W biurze masz być w konkretnych godzinach i nic cię nie rozprasza. W domu natomiast przedłuża ci się śniadanie, poranna toaleta i jeszcze może obejrzysz odcinek serialu, bo przecież jest czas – w efekcie jesteś w pracy dosłownie cały dzień.

Rodzina może bardziej przeszkadzać niż cieszyć. Krzyki dzieci, wieczne prośby o pomoc, narzekania na nudę, mąż dopytuje, co gdzie leży, a ty czujesz, że jesteś w potrzasku. Nawet mając pokój wydzielony na domowe biuro, współlokatorzy bywają uciążliwi. Czują, że skoro jesteś w domu, to mogą zawracać ci głowę.

Wypłata nie jest tak stabilna, jak w pracy na etacie. Każdy miesiąc może przynosić zupełnie inny dochód i ciężko jest zaplanować długoterminowe wydatki. Brak stałej umowy to również brak urlopu. Chcąc wyjechać, musisz liczyć się z tym, że przez dwa tygodnie nie zarobisz ani grosza.

Wady pracy zdalnej:

  • niepewne dochody,
  • rodzina lub współlokatorzy stają się uciążliwi,
  • rozleniwienie,
  • brak stałych godzin pracy,
  • ograniczony kontakt ze społeczeństwem.

Jak zorganizować pracę zdalną?

Istnieje kilka sposobów na to, aby praca z domu była satysfakcjonująca i zorganizowana. Pamiętaj jednak, że to wymaga naprawdę ogromnego samozaparcia i dyscypliny. Niestety nie każdy potrafi odnaleźć się w takim trybie życia.

Sporo freelancerów znajduje sobie konkretne miejsce, z którego pracują. Jeżeli nie musisz wykonywać telefonów, poszukaj w okolicy przyjemnej kawiarni albo biblioteki. Sam fakt, że trzeba wyjść z domu, nakłada obowiązek wstania o konkretnej porze i ubrania się bez ociągania.

Ponadto poza domem nie będziesz bezczynnie siedzieć. Nie odpalisz sobie przecież serialu i nie położysz nóg wygodnie na stole. Przy okazji personel kafejki będzie cię motywował do pracy – patrząc na nich poczujesz, atmosferę niczym w biurze, a pyszna kawa skutecznie cię rozbudzi.

Porozmawiaj z domownikami i wyjaśnij im, że masz pracę. Muszą to uszanować. Ustal godziny, w których jesteś dla nich niedostępna. Dzięki temu sama lepiej się zorganizujesz, wiedząc że spokój masz tylko przez pewien czas.

Zdalne profesje są dla ludzi i wszystko można ogarnąć, trzeba tylko chcieć i znaleźć w sobie siłę. Pamiętaj, że początki bywają trudne, ale z biegiem czasu całość nabierze kształtu i być może okaże się, że decyzja o przejściu na tryb zdalny była strzałem w dziesiątkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here