Wszyscy rodzice chcą, aby ich dzieci dobrze się uczyły w szkole i miały łatwy start w dorosłe życie. Niestety, nie każda pociecha lubi przyswajać informacje i robi absolutne minimum, aby zdać z klasy do klasy. Przerażeni tym faktem dorośli urządzają awantury. Atmosfera robi się ciężka, a pociecha jeszcze bardziej się buntuje. Sprawdź, w jaki sposób budować odpowiednie nawyki i motywować dziecko do nauki.

Dlaczego dziecko się nie uczy?

Na początku ustalmy przyczyny braku motywacji do odrabiania prac domowych. Oczywiście, być może maluchowi się nie chce, jednak większość dzieci rozpoczynających naukę w szkole lubi odrabiać lekcje, szczególnie jeśli rodzic im w tym pomaga.

Zastanów się, czy nie wymagasz zbyt wiele od malucha. Być może jest zwyczajnie przemęczony. Szkoła to jedno, ale zajęcia pozalekcyjne, sportowe, plastyczne, taneczne itp. mogą obciążać młody organizm, który potrzebuje odpoczynku.

Innym popularnym przykładem jest to, że dziecko nie chce robić zadań domowych samodzielnie. Są dla niego za trudne albo nie potrafi się zorganizować. Postaraj się pomagać mu w odrabianiu lekcji.

Zdarza się, że pociecha ma problem zdrowotny, z którego nie zdajecie sobie sprawy. Zaburzenia hormonalne, choroby neurologiczne lub przypadłości takie jak autyzm albo ADHD. To wszystko wpływa na koncentrację oraz poziom energii w ciągu dnia.

Porozmawiaj z dzieckiem i spróbuj się dowiedzieć, jak wygląda jego sytuacja z kolegami z klasy. Jeżeli jest nielubiane, wyśmiewane i nie ma przyjaznej osoby, może mieć poważny uraz do szkoły i nie chcieć się angażować w nic, co z nią związane.

Najczęstsze przyczyny braku motywacji do nauki u dzieci:

  • nadmiar stresu,
  • za dużo obowiązków,
  • problemy ze zdrowiem,
  • brak samodzielności,
  • lenistwo.

Jak budować zdrowe nawyki od najmłodszych lat?

Jeszcze zanim maluch rozpocznie naukę w szkole, możesz wprowadzić kilka nawyków, które zaowocują lepszym funkcjonowaniem na następnym etapie życia. Cztero- i pięciolatki czasem dostają w przedszkolu zadania do wykonania w domu. To świetna okazja, aby wprowadzić pewną rutynę.

Każdego dnia po powrocie wyznacz czas na zabawę oraz na naukę. Przykładowo o szóstej po południu wyłączacie telewizor i wspólnie rozwiązujecie kilka zadań z ulubionej książki z ćwiczeniami dla najmłodszych albo wykonujecie prace plastyczne.

Nie ma znaczenia, co będziecie robić, ważne jednak aby było to miłe dla dziecka i odbywało się przy stole lub przy biurku. W ten sposób maluch przyzwyczai się do tego, że po skończonej zabawie musi zająć się czymś poważniejszym.

W zerówce dzieci mają już sporo roboty, ponieważ zaczyna się nauka liter oraz liczenia, dlatego możesz codziennie wieczorem powtarzać z pociechą nowe informacje. Dzięki temu wyrobisz nawyk nauki każdego dnia. To dobre przyzwyczajenie, ponieważ ludzie mają raczej tendencję do odkładania wszystkiego na ostatnią chwilę i wkuwania ogromnych partii materiału dzień przed sprawdzianem.

Zachęć dziecko w wieku szkolnym do nauki!

Na tym etapie motywacja jest koniecznością. Tutaj nie ma czasu na stopniowe przyzwyczajanie pociechy do biurka. Każdego dnia ma lekcje do odrobienia i łatwo sobie narobi zaległości, jeśli nie zachowa dyscypliny.

Niemniej jednak zmuszanie i krzyki nie pomogą. Wymyślanie kar, groźby i prośby tylko cię wyprowadzą z równowagi, a dziecko się zbuntuje i jeszcze bardziej zrazi do nauki. Na początek przeprowadź poważną i spokojną rozmowę. Wypytaj o to, co się dzieje w szkole, jak wygląda sytuacja z rówieśnikami, czy nauczyciele są mili oraz co jest łatwe, a co trudne.

Może okazać się, że maluch nie radzi sobie z dosłownie jedną rzeczą, np. językiem obcym i z tego powodu skreśla także wszystkie inne przedmioty. W takim wypadku wystarczy pomoc z tym, co sprawia trudność i wszystko się unormuje.

Jeżeli jednak z rozmowy nie wyjdzie nic, co wskazywałoby na konkretną przyczynę unikania zadań domowych, należy ustalić grafik. Narysujcie tabelę na dużej kartce i wymyśl system nagród. Przykładowo, zebranie pięciu plusów za odrobienie lekcji przełoży się na wydłużenie czasu zabawy w ogrodzie lub podwórku. Minusy natomiast będą wiązały się z np. zakazaniem grania na tablecie przez cały weekend.

Niektóre szkoły używają takich tabeli do oceny zachowania u dzieci, dlatego pociecha powinna znać ten system. Jest on nieszkodliwy i dobrze motywuje, dbaj jednak o to, aby nagrody i kary były adekwatne do wieku dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here