Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Wiele pań martwi się, że przytyje, a kiedy maleństwo przyjdzie na świat, zostaną z nadprogramowymi kilogramami. Wcale nie musi tak być! Poznaj dietetyczne wskazówki oraz bezpieczne ćwiczenia.

Jeść za dwoje?

Popularny mit głosi, że ciężarne powinny jeść za dwoje. To wcale nie jest prawda! Oczywiście, odżywiasz również swoje dziecko, ale ważniejsze jest, CO jesz od tego, ILE spożywasz w ciągu dnia.

Skup się na zdrowej diecie, czyli takiej, która dostarczy zarówno tobie, jak i dziecku, niezbędnych składników. Ważne jest unikanie wszelkich niedoborów oraz nadmiaru cukru i niezdrowego tłuszczu. To, że potrzebujesz więcej kalorii, nie oznacza wcale obowiązkowego pochłaniania dwóch obiadów.

Jedz 5-6 niewielkich posiłków dziennie, dbając o to, aby każdy z nich był wartościowy. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko powstawania nudności i zgagi. Organizm będzie dostawał na bieżąco pokarm, dzięki czemu nie dojdzie do magazynowania zapasów „na wszelki wypadek” – czyli na długie przerwy w jedzeniu.

Dieta ciężarnej – porady

Urozmaicaj swoje dania! Nie spożywaj wciąż tych samych produktów. W ten sposób dieta będzie atrakcyjna dla ciebie i dostarczy ciału wiele witamin. Pamiętaj o białku oraz węglowodanach, które dodają energii, tak niezbędnej do rozwoju nowego organizmu.

Pozyskuj jedzenie tylko ze sprawdzonych źródeł. Staraj się nie inwestować w przetworzone artykuły spożywcze, zawierające chemię. Mogłoby to przyczynić się do dostarczenia dziecku szkodliwych pestycydów lub konserwantów. Zawsze dokładnie myj warzywa i owoce, aby uniknąć przenikania drobnoustrojów do organizmu.

Pij dużo wody! Płyny są niezbędne w okresie ciąży, jako że dziecko rozwija się w tzw. wodzie płodowej. Ma ona wiele funkcji, głównie ochronną i amortyzującą dla rosnącego malucha. Umożliwia mu swobodę ruchu oraz stabilną temperaturę.

Najważniejsza rada: słuchaj swojego ciała. Zachcianki wcale nie są przypadkowe. Być może twój organizm potrzebuje więcej żelaza lub wapnia. Kluczem do zdrowia jest odpowiedzialne realizowanie takich kulinarnych marzeń – zamiast batonika, pomyśl o dobrej alternatywie.

Jakie ćwiczenia wykonywać w ciąży?

Popularność zyskują specjalnie opracowane treningi fitness dla kobiet w ciąży. Organizowane są w klubach zdrowia lub siłowniach, które mają odpowiednią salę gimnastyczną. Wykwalifikowany prowadzący pokazuje, w jaki sposób wykonać dane ćwiczenie oraz nadzoruje podopieczne sprawdzając, czy przyjmują prawidłową pozycję.

Baseny natomiast oferują aqua aerobik. Jest to doskonała forma ruchu dla ciężarnych, ponieważ woda relaksuje mięśnie. Nie musisz się martwić o przeciążenie podczas ćwiczeń w basenie. Samo pływanie także dobrze wpływa na organizm, należy jednak pamiętać, aby wykonywać spokojne i raczej dość powolne ruchy.

Najtańszą opcją, która nie wymaga dodatkowych przyrządów, jest spacerowanie. Chodzenie na świeżym powietrzu dotlenia organizm, a spokojne poruszanie się ma dobroczynny wpływ na układ mięśniowy. Staraj się wybierać spokojne miejsca, gdzie nie ma zgiełku oraz natłoku ludzi. Park, las czy łąka to idealne otoczenie. Ubieraj się adekwatnie do pogody, unikaj wychłodzenia oraz przegrzania. Miej pod ręką butelkę wody mineralnej i pamiętaj, aby nie przesadzić – 40 minut dziennie absolutnie wystarczy.

Nie zapominaj o odpowiedniej pielęgnacji. Skóra potrzebuje nawilżenia, żeby była elastyczna – dzięki temu twoje ciało szybciej odzyska wygląd sprzed ciąży!

Słuchaj swojej intuicji!

Jeżeli źle się czujesz, nie wykonuj ćwicz na siłę. To samo tyczy się diety – nie spożywaj niczego, co powoduje mdłości lub wymioty. Zawsze pilnuj wizyt lekarskich i kontaktuj się ze specjalistą, jeśli masz wątpliwości co do swojego stanu zdrowia. W okresie ciąży musisz bardzo o siebie dbać, ponieważ samopoczucie mamy dotyczy także dziecka, które czuje dokładnie to, co ty.

Spraw, aby te 9 miesięcy przebiegło spokojnie i przyjemnie. Urlop od pracy w tym czasie jest zagwarantowany właśnie po to, żebyś mogła się odprężyć i zrobić wszystko, co najlepsze dla rozwoju swojego maleństwa.

Powyższy artykuł nie stanowi porady medycznej, jest jedynie wskazówką. Porozmawiaj z lekarzem prowadzącym, jakie ćwiczenia i dietę możesz zastosować – każda kobieta jest inna, dlatego znajdź to, co będzie dobre dla ciebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here