Twoja pociecha podrosła i staje się coraz bardziej samodzielna. Chciałabyś, aby pokój dziecka był idealnie dostosowany do potrzeb zarówno jego, jak i twoich. Ponadto miejsce musi być ładne, funkcjonalne i bezpieczne. Sprawdź, w jaki sposób zaplanować praktyczny pokój dla przedszkolaka.

Co powinno znaleźć się w pokoju przedszkolaka?

Urządzenie pomieszczenia dla kilkulatka to nie lada wyzwanie dla rodziców. Muszą jednocześnie wczuć się w punkt widzenia malucha, jak i zadbać o bezpieczeństwo i przyjazną atmosferę. Niezależnie od budżetu, jaki chcecie przeznaczyć na pokój dla przedszkolaka, spokojnie skompletujecie dobry zestaw.

Przede wszystkim pomyślcie o meblach. Dziecko ma dużo zabawek i jest bardzo kreatywne. Z tego powodu lepiej unikać odkładania jego rzeczy na wysoko zawieszonych półkach, ponieważ pociecha może wpaść na pomysł samodzielnego dostania się do nich.

Najlepiej zainwestujcie w niewielką komodę lub szafkę, w której poukładacie gry i zabawki. Dla lepszej organizacji przestrzeni i ułatwienia sprzątania kupcie plastikowe pudła, w których przedmioty będą posortowane według kategorii.

Do przechowywania książek sprawdzają się regały. Wiele sklepów oferuje niskie półki, na których można je poustawiać w taki sposób, aby maluch widział, po co sięga. Taki mebel nadaje się również do trzymania delikatnych przedmiotów, które mogłyby ulec zniszczeniu w pudle, np. modele samolotów i samochodów.

Ubrania warto ułożyć w szufladach. Przedszkolak raczej nie będzie nimi zainteresowany, dlatego szuflady znajdujące się wysoko przeznacz na odzież, a te niższe na artykuły plastyczne, z których dzieci często korzystają.

Potrzebny będzie stolik. Wszelkie rysunki, wyklejanki oraz rzeźby z plasteliny najwygodniej jest tworzyć na blacie. Ponadto aktywności przy tym meblu wyrobią u pociechy nawyk, który w przyszłości przerodzi się w chętniejsze zasiadanie do biurka w celach naukowych.

Oczywiście dziecko musi mieć własne łóżko. Zadbaj o szuflady na pościel. Dzięki temu ścielenie będzie łatwe, a w ciągu dnia mebel stanie się przestrzenią do relaksu i ewentualnej zabawy.

Wystrój w pokoju przedszkolaka

W kwestii wystroju możesz zapytać przedszkolaka, co chciałby uzyskać. Dowiedz się jakie kolory i motywy najbardziej lubi. Nie musisz urządzać kucykowego pomieszczenia we wszystkich odcieniach różu, ale może dodatki będą nawiązywały do pasji dziecka.

Ściany pomalujcie jakimś spokojnym, najlepiej pastelowym odcieniem albo zainwestujcie w ładną tapetę. Miłą atmosferę stworzą wesołe grafiki zawieszone na ścianie lub plakaty z ulubionymi bohaterami pociechy. Innym sposobem na ozdobienie ścian są specjalne naklejki, które wyglądają równie pięknie.

Miej na uwadze, że dzieci większość czasu spędzają na podłodze, dlatego zadbaj o miękki dywan lub wyściełaj pokój wykładziną. Lepiej unikaj dywanów o długim włosiu, ponieważ zbierają one mnóstwo kurzu i ciężko je wyczyścić.

Na ścianie powieś tablicę do rysowania. Oczywiście na wysokości malucha. Przedszkolaki wykazują niezbadaną tendencję do mazania po ścianach. Specjalnie wydzielona do tego przestrzeń powinna odwieść latorośl od tego pomysłu.

Pokój przedszkolaka – bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Sprawa wyeliminowania potencjalnych zagrożeń jest kluczowa. Pokój dziecka jest miejscem, w którym będzie ono spędzało część czasu samotnie. Ważne jest zabezpieczenie okien. Maluch nie powinien być w stanie sam ich otworzyć.

Wszystkie ostre krawędzie należy okleić albo założyć na nie specjalne gumowe nakładki. Przedszkolaki nie zwracają uwagi na takie szczegóły, a w trakcie zabawy mogą się obijać o meble i rozcięcie głowy gotowe.

Nie trzymaj w dziecięcym pokoju żadnych leków. Lepiej miej je w kuchni tam, gdzie maluch się nie dostanie. Ostre przedmioty, takie jak nożyczki, również wynieś z pokoju przedszkolaka. Zupełnie przypadkiem, szukając konkretnej zabawki, dziecko może sobie zrobić nimi krzywdę.

Unikaj wstawiania do pokoju malucha telewizora i komputera. Przedszkolak jest za mały, aby samodzielnie wydzielać sobie czas spędzony przed ekranem, a podczas harców te urządzenia mogą ulec zniszczeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here