Czworonożny przyjaciel daje wiele miłości i radości, jest dopełnieniem rodziny. Niestety, nie zawsze jest tak kolorowo, jakbyśmy sobie tego życzyli. Niektóre psy potrafią poważnie utrudnić życie swoim zachowaniem. Pogryzione buty i meble, fekalia na dywanie, wieczne szczekanie… Dowiedz się, jak wychować idealnego pupila.

Bądź alfą w stadzie

Psy to zwierzęta stadne. Funkcjonują jak ich dzikie rodzeństwo, czyli wilki. Jest para samca i samicy, którzy sprawują władzę i pilnują porządku, reszta zaś jest uległa. Gdyby nie było przysłowiowej alfy, zwierzęta walczyłyby między sobą, a wygrany automatycznie wszedłby w rolę wodza.

Dla pupila stado stanowi twoja rodzina. Jesteście grupą, która trzyma się razem i pies musi poznać swoje miejsce. Miej na uwadze, że czworonożny przyjaciel nie czuje tak jak człowiek, dlatego nie miej wyrzutów sumienia, stosując ostry ton. Możemy ci zagwarantować, że jeśli pupil zna swoje granice, jest spokojniejszy i nie ma powodów do stresu.

Inaczej sprawa wygląda, jeżeli pies był do tej pory ułożony i nagle zupełnie się zmienił. Takie zachowanie może być symptomem, że futrzak jest chory lub się czegoś bardzo boi. Obserwuj go i udaj się do weterynarza w przypadku braku poprawy.

Najpierw zapobiegaj

W sytuacji gdzie pies jest u ciebie od niedawna, albo w ogóle masz szczeniaka, powinnaś zacząć od budowania prawidłowych nawyków. Im wcześniej wprowadzisz zasady, tym lepiej dla wszystkich oraz znacznie mniej problemów w dorosłym życiu pupila.

Nigdy nie karm futrzaka przy stole i zawsze jedz pierwsza – u wilków przywódca się pożywia, a reszta czeka, aż on skończy. Tak samo powinno być u ciebie. Karm towarzysza o stałych porach, to nie tylko nauczy go dyscypliny, ale również pozytywnie wpłynie na jego układ pokarmowy.

Nie ucz małego psa spania w łóżku. Alfa nie dzieli swojego legowiska z nikim i podobnie powinnaś postąpić ty. Niestety dorosłego osobnika bardzo trudno jest tego oduczyć. Lepiej od razu zainwestuj w poduszkę lub koc przeznaczony dla pupila i stwórz mu miejsce obok swojego łóżka.

Kolejna kwestia to pomieszczenia, do których pies nie ma wstępu. Być może nie życzysz go sobie w kuchni lub pokoju dziecka. Nigdy nie rób wyjątków, twardo trzymaj się tego, aby wyganiać zwierzę. Każ mu zostawać przed wejściem i nagradzaj, jeśli nie pójdzie za tobą.

Pupil z pewnością jest bardzo uroczy kiedy podbiega do ciebie z ulubioną zabawką i chce się bawić, jednak powinnaś ignorować takie zachowanie. To ty decydujesz o czasie rzucania, albo przeciągania piłki lub sznurka – tak jak w wilczym stadzie alfa rozpoczyna wszystkie czynności.

Od samego początku przyzwyczajaj psa do zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki temu zwierzę nie będzie panikowało podczas przycinania pazurów, mycia, czesania oraz podawania leków i zastrzyków.

Dbaj o czworonoga! Podawaj mu posiłki, baw się z nim i go głaszcz. Przywódca to nie tylko przewodnik, ale również osobnik, który zapewnia wszystkim w stadzie bezpieczeństwo oraz byt. Pies, który ufa swojemu właścicielowi, jest spokojny i grzeczny.

Oswajaj z innymi

Dość powszechnym błędem posiadaczy czworonogów jest zbytnie przyzwyczajanie ich do siebie. Niestety, to prowadzi do obronnej postawy u psa i może przejawiać się agresją wobec każdego, kto się do ciebie zbliży. Lepiej tego unikać, szczególnie jeśli nie mieszkasz sama. Buduj hierarchię całego stada i pokaż zwierzakowi, że inni członkowie rodziny są równie ważni, co ty.

Socjalizacja jest istotna także podczas spacerów. Pozwalaj futrzakowi wąchać inne psy, gań za szczekanie i agresję. Chęć zabawy to jednak naturalna sprawa i pupil powinien wiedzieć, że okoliczne zwierzaki nie stanowią zagrożenia. Jeżeli zawsze będziesz odciągała go od nich, twój pupil niejako zdziczeje – będzie reagował negatywnie na każde zwierzę, które zauważy, a to jest bardzo uciążliwe.

Jeśli masz gości, pozwól towarzyszowi ich poznać. Oczywiście, skakanie na nich jest absolutnie zakazane, ale spokojne wąchanie nie stanowi problemu. Szczególnie ważne jest to w przypadku osób wyjeżdżających na wakacje. Będziesz chciała zapewne czasem zostawić psa samego na kilka dni i możliwe, że twoi znajomi, albo dalsza rodzina będą się nim zajmowali w tym czasie. Zwierzak musi ich poznać i wiedzieć, że im ufasz, aby i on mógł czuć się spokojnie w ich towarzystwie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here