Sprawa wydaje się oczywista. Trzeba wychowywać dzieci i poświęcać im jak najwięcej czasu. Wbrew pozorom, nie czas jest tutaj najważniejszy. Istotne jest to, w jaki sposób go spędzacie. Stworzenie odpowiednich warunków do rozwoju to nie tylko ekonomia, ale również bliskość.

Dlaczego należy spędzać czas z dzieckiem?

Każdy człowiek potrzebuje bliskości, a małe dzieci szczególnie. Jest im to potrzebne do prawidłowego rozwoju emocjonalnego, społecznego i psychicznego. Rodzice są bardzo ważni przez całe życie, ale na tym konkretnym etapie szczególnie.

Naukowcy dowiedli, że dzieci, które nie zaznały przytulania i miłych słów ze strony dorosłych, nabawiły się wielu problemów nerwicowych, lękowych, a nawet neurologicznych. Ważne jest w tym wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Jako rodzic stanowisz niemal cały świat dla swojej pociechy.

Zainteresowanie, jakie okazujesz maluchowi, sprawia że czuje się kochany i akceptowany. W ten sposób rozwija się jego tożsamość i dobrze by było, aby fundamenty tworzenia własnego „ja” były solidne. Bez należytej opieki dziecko praktycznie nie ma szans na wypracowanie w sobie wysokiego poczucia własnej wartości.

Czego dziecko potrzebuje do odpowiedniego rozwoju?

Jak wyżej wspomnieliśmy, dzieci potrzebują bliskości i miłości, ale to nie wszystko. Rozwój jest bardzo złożonym procesem i oczywiście większość niezbędnych warunków rodzice spełniają instynktownie, choć coraz rzadziej. Wynika to z obecnego stylu życia.

Praca, dostęp do nowych technologii oraz nadmiar obowiązków sprawiają, że maluchy często zostają pozostawione z opiekunką lub same. Jakie dokładnie problemy z tego wynikają, to się okaże za parędziesiąt lat, kiedy dzieci dorosną.

Możliwe też, że nie będzie rażących skutków ubocznych, ponieważ tak teraz wygląda świat i pociechy urodzone w nim doskonale się odnajdą. Niemniej jednak rodzic jest potrzebny w pierwszych latach życia dziecka.

Najgorszym zjawiskiem, jakie obserwujemy już teraz, jest opóźnienie rozwoju mowy. Przyczyną jest zbyt częste sadzanie maluchów przed telewizorami lub tabletami i ograniczona komunikacja. Należy pamiętać, że poprzez rozmowę, dzieci uczą się nie tylko samej mowy, ale także odbierania mimiki twarzy, powodowania reakcji u innych ludzi oraz rozwijają umiejętności społeczne.

Rozwijający się mózg nie powinien skupiać całej uwagi na jednym punkcie. Nie ma znaczenia, co będzie się działo na ekranie, bodźce są ograniczone. Zapewne wiesz, jak to działa. Dziecko wpatrzone w bajkę nie reaguje na nic dookoła. Nie dlatego, że jest złośliwe, tylko po prostu nie rozwinęło jeszcze podzielności uwagi, potrafi się skupić na jednej czynności.

Przytulanie i całowanie również jest niezbędne. W przeciwnym razie maluch może się bać jakiegokolwiek dotyku w przyszłości i co gorsze, może mieć cechować się ograniczoną empatią. Bywa i tak, że brak bezpośredniego kontaktu z rodzicem sprawia, iż dziecko nie czuje nic złego w przytulaniu się do obcych osób.

Jak prawidłowo spędzać czas z dzieckiem?

Aby czas poświęcony maluchowi był wartościowy i niósł ze sobą wspomaganie rozwoju, musisz faktycznie być z pociechą. Oznacza to, że nie liczy się sytuacja, w której oglądasz serial i rozmawiasz przez telefon, a dziecko bawi się na dywanie obok.

Baw się z pociechą. Używajcie wspólnie zabawek i rozmawiajcie w trakcie budowania wieży, opieki nad lalką, czy zabaw ruchowych. Okazuj emocje i śmiej się razem z dzieckiem. Podczas kąpieli malucha nie wykonuj po prostu obowiązku. Stwórz atmosferę do dzielenia się odczuciami.

Jedzenie posiłków i karmienie to kolejny moment, w którym powinnaś skupić uwagę na brzdącu. Odłóż telefon i wyłącz telewizor. Pokaż dziecku, że jest kochane i ważne, a jedzenie to istotna kwestia, o którą należy dbać.

Podczas spaceru rozmawiajcie o otoczeniu, mijanych zwierzętach, samochodach i budynkach. Nazywaj poszczególne miejsca, np. apteka, sklep itp. Dzieci w wieku przedszkolnym często nie wiedzą, gdzie mama kupuje leki – takie sytuacje nie miały miejsca jeszcze kilka lat temu.

Naucz malucha, jak masz na imię, kiedy ma urodziny oraz gdzie mieszka. To są podstawowe informacje, które dzieci powinny znać już w wieku trzech, czterech lat.

Spędzaj czas z pociechą tak, jakbyś chciała, aby ktoś bliski spędzał go z tobą. Okazuj zainteresowanie i szacunek, a stworzysz wspaniałą więź z maluchem i zadbasz o jego prawidłowy rozwój.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here