Wakacje to wspaniały czas na wyjazdy. Wiele osób pakuje się i wyrusza w świat. Niektórzy podróżują ze swoimi czworonożnymi członkami rodziny! Jeśli i ty chciałabyś zacząć taką praktykę urlopową, dowiedz się jakie przygotowania należy poczynić. Przeczytaj poniższy artykuł, a staniesz się ekspertką od psich i kocich wojaży!

Czy każdy pupil może wyjeżdżać?

Masz czworonożnego przyjaciela i chcesz zabrać go na wakacje. Przede wszystkim musisz sprawdzić, czy podróże ze zwierzakiem są możliwe. Z różnych przyczyn, może okazać się, że futrzak nie może być transportowany na duże odległości. Choroby, panika oraz lęki dotyczące psów lub kotów skutecznie uniemożliwiają taką opcję. Nie wolno na siłę przymuszać pupila do jazdy. W takim wypadku należy znaleźć dla niego opiekę na miejscu.

Pamiętaj również o tym, że pupil musi mieć aktualne wszystkie szczepienia i odrobaczenia – w zależności od kraju, do którego się wybierasz, zasady są inne, dlatego sprawdź dokładne wytyczne. Zwierzak powinien też być odpowiednio dorosły i oswojony z tobą.

Warunek konieczny: czworonożny przyjaciel musi być wytresowany przynajmniej na tyle, aby reagować na podstawowe komendy. W przeciwnym razie w nieznanym sobie otoczeniu stanie się agresywny, narobi szkód lub kogoś skrzywdzi, albo zwyczajnie ucieknie.

Przygotujcie się

Należy zacząć od stosownych przygotowań. Oprócz wizyty u weterynarza pomyśl o miejscu, do którego się wybierasz. Jeżeli jest to gorący i wilgotny klimat, dobrze będzie skrócić sierść pupila, aby było mu nieco chłodniej.

Wyprawy do lasu i nad jezioro wiążą się ze wzmożonym ryzykiem nabycia kleszczy, dlatego i tutaj krótsze włosie znajdzie zastosowanie – łatwiej dostrzec insekty na ciele zwierzaka. Najlepiej zaopatrz pupila w specjalne preparaty przeciwko pasożytom, np. obroże lub krople.

Zadbaj o to, aby pies lub kot miał wszczepiony mikrochip, dzięki któremu łatwiej będzie go odnaleźć w przypadku jego ucieczki. Sprawdź u weterynarza, czy dane zapisane w czipie są aktualne. Ponadto nie zdejmuj zwierzęciu obroży podczas wyjazdu, a do niej przypnij blaszany element, na którym będzie twój numer telefonu i nazwisko.

Rozsądne pakowanie

Zanim otworzysz walizkę i zaczniesz do niej wrzucać niezbędne przedmioty, skompletuj pakiet dla pupila. Najlepiej, żeby jego rzeczy były w mniejszej, bardziej podręcznej torbie, szczególnie w przypadku jazdy samochodem. Dzięki temu będziesz miała łatwy dostęp do wszystkiego, co może się przydać podczas postoju.

Zaopatrz się w apteczkę. Poproś weterynarza, aby przepisał leki na ewentualne chorobowe niespodzianki oraz spakuj środek odkażający i bandaże. Lepiej dmuchać na zimne i mieć w pogotowiu mały niezbędnik pierwszej pomocy.

W czasie samej podróży najbardziej przydadzą się worki na psie odchody, składana miska na wodę, kuweta, smycz i ulubiona zabawka zwierzaka. Postoje są okazją do nawodnienia i wypróżnienia czworonoga. Zabawka natomiast pojedzie jako element dodający otuchy i gryzak.

Nie zapomnij o karmie! Policz, ile gramów dokładnie będzie potrzebne w trakcie urlopu i weź tylko określoną ilość. Nie ma sensu brać ciężkiego, wielkiego worka, który zajmie dużo miejsca, a podczas wyjazdu mogą się nim zainteresować inne zwierzęta oraz owady.

Praktyczne wskazówki

Najłatwiej i najwygodniej jest transportować pupila samochodem. Jednak to również wymaga zachowania zasad bezpieczeństwa. Nie wolno pod żadnym pozorem wozić psa lub kota „luzem”. Przede wszystkim w ten sposób są narażone na ciężkie obrażenia w razie wypadku, po drugie zaś mogą rozproszyć lub przestraszyć kierowcę i doprowadzić do tragedii.

Rynek oferuje specjalnie przystosowane klatki do samochodów. Większość z nich wygląda jak przytulny kojec. Wyściełaj kontenerek ulubionym kocem zwierzaka. Spróbuj oswoić go z transporterem. Zanim nadejdzie dzień wyjazdu, postaw go w mieszkaniu i zachęć czworonoga do spędzania w nim czasu.

Nie dopuść do zbyt wysokiej, albo za niskiej temperatury w aucie. Bądź ostrożna w kwestii klimatyzacji, a w upalny dzień zadbaj o przyciemnienie szyb. Nigdy nie zostawiaj pupila samego w zamkniętym samochodzie! Wystarczy pięć minut, żeby doprowadzić do śmiertelnego przegrzania!

Ostatnia praktyczna rada dotyczy niepodawania zwierzęciu jedzenia przed podróżą. Zmniejszysz ryzyko nudności i wymiotów. Im lepiej futrzak zniesie przejazd, tym chętniej będzie wsiadał do auta przy kolejnych okazjach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here