Jeśli masz pupila, zapewne doskonale wiesz, że należy się nim codziennie zajmować. Wyprowadzać, albo wymieniać żwirek w kuwecie, karmić, dawać czystą wodę i zapewniać rozrywkę. Zwierzak jest do ciebie przyzwyczajony i nie lubi zostawać sam. Wyjście do pracy na parę godzin nie stanowi problemu, ale co zrobić wyjeżdżając na wakacje? Koniecznie sprawdź nasze porady, zanim wyruszysz w podróż!

Wybierz miejsce pobytu przyjazne pupilom

Lato jest trudnym czasem dla rodzin, które mają zwierzęta. Wyjazd na wakacje okazuje się problemem, ponieważ nie wszędzie możesz zabrać futrzaka ze sobą. Jeśli co roku jeździcie w to samo miejsce, np. na Mazury, rozważcie kupno działki w tej okolicy. Dzięki temu zawsze będziecie mogli spędzić urlop z pupilem. Uwaga dla posiadaczy kotów: należy pilnować zwierzę, ponieważ częstym zjawiskiem są ucieczki z ogródków działkowych!

Poszukajcie ośrodka wypoczynkowego, do którego można zabierać czworonożnych członków rodziny. Niektóre hotele umożliwiają taką opcję, a nawet plaże mają wydzielone strefy dla osób z psami. Z kotem może być większy problem, jako że ich się nie wyprowadza, a pozostawione same w nieznanym im miejscu, np. pokoju hotelowym, narobią szkód, za które słono zapłacisz.

Z pomocą przychodzą specjalne hotele dla zwierząt. Sprawdź, czy w twoim mieście jest prowadzona taka usługa. Polega to na tym, że zostawiasz pupila pod opieką przeszkolonych osób, które będą sprawowały pieczę w trakcie twojego urlopu. Można rzec, że jest to nawet swego rodzaju SPA dla futrzaka, ponieważ będzie tam myty i zabawiany. Oczywiście, to rozwiązanie nie sprawdzi się niestety w przypadku bardzo bojaźliwych czworonogów, które boją się obcych ludzi oraz miejsc. Hotelowa przygoda będzie dla nich ogromnym obciążeniem i traumą.

Rodzina i przyjaciele

Popularnym rozwiązaniem jest pozostawienie zwierzaka pod opieką znajomych, albo członków rodziny. Zapewne sam zainteresowany zna te osoby i wie, że może im ufać. Być może nawet zna ich mieszkanie lub dom. Ta opcja jest zdecydowanie najlepsza, ponieważ będziesz spokojna, mogąc zadzwonić do tymczasowych opiekunów, którym notabene ufasz.

Niestety, nie zawsze przyjaciele mają warunki, aby przyjąć twojego pupila. Mogą nie mieć miejsca, albo zwyczajnie nie chcieć go wziąć na czas twoich wakacji – pamiętaj, że mają do tego pełne prawo i nie obrażaj się w przypadku usłyszenia odmowy. Nie każdy lubi zwierzęta, niektórzy się ich boją, albo nie mają zwyczajnie podejścia do czworonogów.

Możesz poprosić znajomego, który mieszka po sąsiedzku, aby zaglądał do futrzaka. W przypadku psa wyprowadzałby go a jeśli masz kota, to dbałby o czystość kuwety. Kolejna uwaga: zwierzę musi znać i lubić tę osobę! Należy wykonać również test, zanim wyjedziesz – wyjdź z mieszkania i poproś, aby ewentualny opiekun wszedł do twojego lokum. W ten sposób sprawdzisz, czy pupil nie reaguje agresywnie. Mimo wszystko nie jest to członek jego stada i ma prawo różnie się zachować.

Istnieją organizacje, do których możesz się zgłosić, zapłacić i ustalić kiedy wyjeżdżasz na wakacje. Firma przydzieli opiekuna, który będzie przyjeżdżał do twojego domu i zajmował się zwierzęciem. Pamiętaj, aby korzystać z usług certyfikowanych i sprawdzonych działalności. Za ogłoszeniami w internecie mogą kryć się oszuści i złodzieje, dlatego lepiej wydać więcej i być spokojną, niż oszczędzić i mieć poważne problemy.

Dostępne opcje zostawienia zwierzaka na czas urlopu:

  • w domu, pod opieką znajomego lub specjalisty z organizacji,
  • u przyjaciół, albo rodziny,
  • w hotelu dla zwierząt.

Inne zwierzaki

W naszych domach goszczą nie tylko psy i koty, ale również gryzonie, gady, ptaki i ryby. Z pozoru łatwiej je zostawić same, ale to nieprawda. One też się w pewnym stopniu do nas przyzwyczajają i potrzebują codziennie świeżej wody oraz pożywienia. Niestety tych zwierząt raczej nie przewieziesz do znajomych, ponieważ mają swoje klatki, terraria, albo akwarium.

Ktoś musi przychodzić każdego dnia, aby zaopiekować się pupilem – nie ma innego wyjścia. Ewentualnie poszukaj w sklepach automatycznych karmników. Stosując je, powinno wystarczyć jedzenia i picia na maksymalnie trzy dni. Wtedy znajomy nie musi codziennie się meldować.

Pamiętaj o ważnej kwestii w przypadku małych zwierząt – jeśli są same, masz np. jedną papugę, będzie ona bardzo cierpiała w samotności. Parka, albo stado nie odczuje tak mocno twojej nieobecności, dlatego jeśli lubisz wyjeżdżać, od razu zakup przynajmniej dwóch przedstawicieli danego gatunku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here