Niewielka przestrzeń jest problemem wielu mieszkańców miast. Mało kto może sobie pozwolić na duży apartament, najpopularniejsze są dwa pokoje z kuchnią i łazienką. Nie brzmi źle, ale z biegiem lat przybywa rzeczy, a miejsca ubywa. Istnieją jednak sprytne sposoby na organizację przedmiotów i zyskanie dodatkowej przestrzeni.

Po co odgracać przestrzeń?

Niektórzy mogą się zastanawiać, po co komu takie wymysły. Nie ma więcej miejsca i tyle, po co drążyć temat? Po pierwsze dlatego, że przestrzeń zawsze się przyda. Po drugie nikt nie lubi żyć w bałaganie i godzinami szukać ulubionej bluzki lub butów.

No właśnie, organizacja przestrzeni pozwala na lepszą orientację we własnych rzeczach. Pamiętając co, gdzie leży, oszczędzasz czas. Po prostu sięgasz i już. Przykładem niech będzie robienie obiadu. Na szybko potrzebujesz sitka, ale nie możesz go nigdzie znaleźć. Narasta w tobie irytacja, bo stoisz z ciężkim garnkiem pełnym makaronu i wody.

Porządek wpływa na stan psychiczny. Oczywiście w pozytywny sposób. W zorganizowanej przestrzeni czujemy się lepiej i łatwiej nam się pracuje, ćwiczy, odpręża itp. Życie codzienne upływa spokojnie i harmonijnie. Bałagan natomiast wzmaga złość, a u niektórych osób nawet smutek.

Obecnie mamy pandemię, wielu ludzi jest na kwarantannie i spędzamy w domach lub mieszkaniach znacznie więcej czasu, niż robiliśmy to przed pojawieniem się koronawirusa. Niestety to nie sprzyja zachowaniu porządku, szczególnie tam, gdzie mieszka kilka osób.

Zalety organizacji przestrzeni:

  • łatwość utrzymania porządku,
  • brak długotrwałego szukania przedmiotów,
  • oszczędność miejsca,
  • przyjemne otoczenie.

Zrób przestrzeń w szafach i szufladach

Bardzo trudno jest utrzymać porządek w zamykanych meblach. Zazwyczaj chowamy coś w pośpiechu, zasłaniamy drzwiami i po sprawie – na zewnątrz jest przecież pięknie. Problem zaczyna się wtedy, kiedy musimy odszukać konkretny przedmiot w szafie.

Zainwestuj w plastikowe pudła. Zmierz wnętrze mebla, aby dobrać odpowiedni rozmiar i posortuj rzeczy tematycznie. W jednym pudełku dokumenty, w kolejnym przybory papiernicze, w jeszcze innym zabawki dziecka itd. Dodatkowo je podpisz, aby każdy wiedział, co gdzie się znajduje.

Podobną metodę zastosuj w łazience, w której jest mnóstwo małych przyborów. Spinki, gumki, kosmetyki do makijażu, czy wymienne ostrza do maszynki. Kup małe koszyczki lub pudełeczka bez pokrywek i zrób kategorie: do włosów, do twarzy, szminki i pomadki, dziecięce. Zaopatrz się w tyle pojemników, ile stworzysz zbiorów.

Jeżeli chodzi o kuchnię, to bez organizacji panuje istny chaos. Do szuflad możesz wykorzystać specjalne organizery, czyli wkładane przegrody. Praktycznie dzielą przestrzeń na kilka mniejszych. Przyda się to głównie do rozparcelowania sztućców oraz małych rzeczy, takich jak zapalniczki, otwieracze do alkoholi, zapałki i gumki recepturki.

Na przyprawy w torebkach znajdź pojemnik. Suche produkty spożywcze, takie jak mąka lub cukier, możesz przechowywać w przeznaczonych do tego pojemnikach. Natłok pootwieranych torebek jest nie tylko nieestetyczny, ale również stanowi pożywkę dla owadów.

Zyskaj przestrzeń:

  • posortuj przedmioty w kategorie,
  • przechowuj suche produkty żywnościowe w zamkniętych pojemnikach,
  • kup organizery do szuflad,
  • zainwestuj w pudełka do szaf.

Dodatkowe zalety organizacji przestrzeni

Dodatkową zaletą trzymania rzeczy w pudełkach jest łatwe przeprowadzanie się. To idealna opcja dla studentów oraz osób, które wynajmują mieszkania na określony czas. Pakowanie staje się łatwizną, a w nowym miejscu nie musisz spędzać godzin na żmudne układanie rzeczy.

Jest to dobre rozwiązanie, jeśli masz dzieci. Uczysz je w ten sposób dbania o porządek i ułatwiasz to, czego maluchy unikają jak ognia, czyli sprzątanie. Pociecha, która ma dużo różnych zabawek oraz przyborów szkolnych na pewno doceni łatwość ich znajdowania.

Organizacja przestrzeni sprawdza się w naszym klimacie, kiedy dosłownie z dnia na dzień musimy wymieniać odzież z lekkiej na ciepłą. Posortowane ubrania według pór roku i kategorii ułatwiają szykowanie się do wyjścia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here