Ty, albo twoje dziecko marzycie o posiadaniu zwierzęcego towarzysza w domu, ale niestety któreś z was boryka się z uczuleniem na sierść. Kot lub pies odpadają, ale nie załamujcie się! Wybór jest większy, niż mogłoby się wydawać, dlatego na pewno znajdzie się rozwiązanie przykrej sytuacji. Dziś dowiesz się, jakiego pupila mogą przygarnąć alergicy.

Objawy alergii na sierść

Uczulenie na psy i koty to wcale nie jest alergia na sierść, bowiem organizm reaguje na białka, które znajdują się w naskórku, ślinie i łoju pupila. Niektóre osoby nie mogą mieć jedynie kota lub psa, inne muszą pożegnać się również z marzeniami o posiadaniu królika, chomika, czy nawet papugi.

Układ immunologiczny chcąc pozbyć się potencjalnego zagrożenia, czyli alergenu, zaczyna się bronić. Produkuje więcej śluzu, który utrudnia oddychanie i stąd właśnie uciążliwy katar oraz kaszel. Czasem do tego dochodzą łzawiące i swędzące oczy.

Inne objawy uczulenia to pokrzywka, świąd skóry oraz opuchlizna powiek lub warg. Najniebezpieczniejsza forma alergii to ta, w której ciało doprowadza do obrzęku krtani, albo wstrząsu anafilaktycznego, jednak są to zdecydowanie rzadsze przypadki.

Najczęstsze objawy alergii na zwierzęta:

  • wodnisty katar,
  • kichanie,
  • kaszel,
  • wysypka,
  • świąd skóry,
  • obrzęki,
  • łzawienie oczu.

Jak wybrać pupila, cierpiąc na alergię?

Na początku należy ustalić, na co dokładnie jest się uczulonym. Jeżeli na sierść w ogóle, to oczywiste jest, że również i gryzonie nie wchodzą w grę. Jeśli jednak chodzi o konkretny gatunek, dowolność jest znacznie większa i być może uda ci się przygarnąć małego przyjaciela.

Osoby mające alergię na psy lub koty często nie mogą także przebywać w towarzystwie pierzastych towarzyszy. Najlepsza opcja to wykonanie zestawu badań mających na celu wykrycie, co organizm traktuje jako alergen.

Zakładając, że możemy sobie pozwolić na małego futrzaka, opcji jest dużo. Do najpopularniejszych gatunków małych zwierząt trzymanych w domach należą króliki, chomiki i świnki morskie. Całkiem łatwo je oswoić, a mieszkając w klatce, nie robią szkód.

Są także tanie w utrzymaniu. Największym wydatkiem będą klatka oraz sam pupil. Podłoże, karma i zabawki są dostępne w bardzo przystępnych cenach i są pakowane w taki sposób, aby wystarczały na długi czas.

Jeśli masz dziecko, powinnaś najpierw wytłumaczyć mu, że nie wolno stresować zwierzęcia. Mały towarzysz będzie się was bał na początku. Jeśli nie zdobędzie wtedy zaufania, zapewne nigdy się nie oswoi.

Dla fanów wysokich lotów

Osoby, które nie muszą unikać piór, mogą przemyśleć zakup ptaka. Dostępnych jest wiele gatunków, w bardzo różnych cenach, jednak nie wszystkie da się oswoić. Jeżeli zależy ci na prawdziwym przyjacielu, z którym będziesz mogła przeprowadzić interakcję, musisz liczyć się z większym wydatkiem.

Klatka oraz akcesoria cechują się podobnymi kosztami jak w przypadku rynsztunku przeznaczonego dla gryzoni. Najmniejsze ptaszki kupisz już od 40zł, jednak są to jedynie zwierzęta ozdobne – nie ma szans na stworzenie bliższej relacji.

Najtańsze papugi, które można oswoić to nimfy. Dorosłą dostaniesz za niecałe 100zł, jednak nie ma gwarancji, że będzie przytulaśna. Bezpieczną opcją jest inwestycja w papugę, która od małego była karmiona z ludzkiej ręki, jednak taka kosztuje około 250 – 300zł.

Ptaki nie są trudne w opiece, należy podawać im codziennie świeżą wodę oraz pokarm,ale musisz mieć na uwadze to, że nie powinny spędzić całego życia w klatce. Należy je wypuszczać co jakiś czas, a to wiąże się z wieloma zagrożeniami dla fruwającego.

Ponadto są to zwierzęta stadne. Muszą posiadać przynajmniej jednego kolegę. W przeciwnym razie przyzwyczają się do ciebie, ale będą bardzo cierpiały za każdym razem, kiedy wyjdziesz z domu. Nie mówiąc o wakacjach – papuga nie może zostawać sama, bo istnieje ryzyko, że wpadnie w depresję i zacznie się kaleczyć!

Idealne zwierzaki dla alergików

Ludzie, którzy są uczuleni niemal na wszystkie zwierzęta, a czują ogromną potrzebę posiadania pupila, decydują się na płazy i gady. Niestety, te się raczej nie oswajają z człowiekiem, jedynie przyzwyczajają do jego obecności.

Mieszkańcy terrariów stanowią zatem opcję dla cierpliwych i wyrozumiałych właścicieli. Dostępne są żółwie, żaby oraz węże. Nie nadają się one raczej dla dzieci, które łakną bezpośredniego kontaktu ze zwierzakiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here