To tutaj powstają wszystkie posiłki, idziesz po napoje oraz spędzasz czas z bliskimi podczas jedzenia. Nazywana inaczej sercem domu, kuchnia jest pomieszczeniem, które musi być bardzo praktyczne, funkcjonalne i czyste.

Podstawowe wyposażenie kuchni

W każdej kuchni musi znaleźć się kilka podstawowych elementów, którymi charakteryzuje się to pomieszczenie. Głównym urządzeniem jest lodówka z zamrażarką, gdzie przechowywane jest pożywienie. Jako drugą warto wymienić kuchenkę. Bez względu na to czy będzie gazowa, czy elektryczna, jest warunkiem koniecznym, aby móc przygotować dania na ciepło.

Wraz z kuchenką niezbędny jest okap, który pochłania nadmiar pary oraz zapachów. Kolejny sprzęt, bez którego nie wyobrażamy sobie serca domu, to piekarnik. Oczywiście, nie zapomnij o zlewie, niezbędnym do zmywania i płukania rąk lub jedzenia.

Wyposażenie kuchni to nie tylko urządzenia. Najważniejszym meblem kuchennym jest blat. Im większa jego powierzchnia, tym łatwiej zorganizować gotowanie, ale nie zawsze mamy dużo miejsca. Bardzo modnym i praktycznym rozwiązaniem jest tzw. wyspa, czyli blat ustawiony zwykle w centrum pomieszczenia.

W kuchni przechowuje się wiele suchych produktów spożywczych oraz akcesoriów, takich jak garnki i talerze, dlatego ważne jest umieszczenie szafek i szuflad. Istotne, aby był do nich łatwy dostęp, a przedmioty były zorganizowane kategoriami. Ułatwi to sprzątanie oraz przyrządzanie posiłków.

Do opcjonalnego wyposażenia należą mniejsze urządzenia, np. mikrofala lub ekspres do kawy. Wiele osób decyduje się na zakup zmywarki, która znacznie ułatwia utrzymanie porządku. W przypadku dużego pomieszczenia warto wstawić stół i krzesła.

Kolorystyka w kuchni

Skoro ustaliliśmy już, co składa się na wyposażenie kuchni, należy zastanowić się nad następną, nie mniej ważną kwestią, czyli kolorystyką. Oczywiście, najważniejszy jest styl, w jakim chcesz urządzić pomieszczenie. Klasyczny, nowoczesny, industrialny – tych istnieje wiele.

Pamiętaj, że kolory ścian mogą wpływać na optyczne powiększenie lub zmniejszenie kuchni. O ile w dużym pomieszczeniu możesz sobie pozwolić na dowolny dobór farb, o tyle na małej powierzchni lepiej uważać, aby dodatkowo nie przytłoczyć całości.

Jeszcze do niedawna sądzono, że najlepszym wyborem są jasne kolory, takie jak pastele, jednak nowe trendy angażują mocne i ciemne barwy – np. czerń lub fiolet.

W przypadku kuchni połączonej z salonem naturalnie dobiera się odcienie współgrające z pokojem dziennym. Sprytnym rozwiązaniem jest ustalenie koloru bazowego, np. bieli i umieszczenie nasyconych dodatków – kolorowa kanapa i fronty kuchennych szafek o podobnej barwie.

Jasna kolorystyka sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe i czyste. Można przełamać je szarością lub beżem, co z kolei doda intymności oraz przytulności. Jeśli lubisz drewno, nic nie stoi na przeszkodzie, aby to właśnie ono grało pierwsze skrzypce. Pamiętaj jednak, że musi być specjalnie zabezpieczone przed działaniem wilgoci.

Ergonomiczne planowanie kuchni

Aby kuchnia była funkcjonalna, należy dobrze rozplanować układ wszystkich elementów zgodnie z etapami przyrządzania posiłków.

Zadbaj o to, żeby przy lodówce znalazł się pusty blat. Ułatwi to chowanie zakupów oraz wyciąganie i odkładanie potrzebnych produktów. Szuflady umieść pod blatami, półki zaś nad nimi, zamocowane w ścianie. Takie rozmieszczenie miejsca do przechowywania sprawi, że wszystko będzie pod ręką.

Piekarnik oraz zmywarkę najlepiej wbudować w szafki, aby nie zajmowały dodatkowej powierzchni. Jeżeli zależy ci na zaoszczędzeniu miejsca, zainwestuj w płytę grzewczą – indukcyjną lub ceramiczną. Najczęściej instaluje się ją nad piekarnikiem, co sprzyja umieszczeniu okapu. Utworzysz w ten sposób pion grzewczy służący do przygotowywania dań na ciepło.

Zlew zlokalizuj między blatem obok lodówki, a blatem oddzielającym płytę. Woda nie będzie tryskać na rozgrzaną patelnię, ani wpływać za lodówkę. Ponadto z łatwością usuniesz ewentualne zachlapania.

Zamontuj specjalną szybę na ścianie, za blatami i kuchenką. Łatwo ją umyć. Na dodatek doskonale zabezpiecza ściany przed tłuszczem i wodą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here