Co to jest łuszczyca?

Autoimmunologiczna, przewlekła choroba skóry, tj. spowodowana niewłaściwym funkcjonowaniem układu odpornościowego. Przejawia się charakterystycznymi zmianami, nazywanymi potocznie łuskami. Cierpi na nią około 2-4% społeczeństwa. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Wiele osób ma mylne przeświadczenie, że jest tożsama z atopowym zapaleniem skóry (AZS).

Istnieje wiele podtypów tego schorzenia, jednak wszystkie występują pod postacią grudek, które pokryte są tzw. blaszkami łuszczycowymi. Wykwity mogą powstawać na całej powierzchni ciała. Najczęściej obejmują łokcie, kolana oraz owłosioną skórę głowy.

Czasem łuszczyca występuje na paznokciach, głównie u rąk. Pojawiają się wgłębienia, kruszenie oraz matowość płytki. Najrzadszym typem choroby jest odmiana atakująca stawy. Ta niebezpieczna forma może prowadzić do kalectwa.

Przyczyny łuszczycy

Pomimo iż od wielu lat choroba jest znana medycynie, nie wiadomo, jakie są jej przyczyny. Dotychczasowe badania wskazują na podłoże genetyczne (potwierdza to występowanie łuszczycy u bliźniąt jednojajowych) oraz immunologiczne.

Wyróżniono kilka czynników, które mogą wpłynąć na pojawienie się widocznych objawów, jeśli dana osoba posiada gen decydujący o chorobie. Należą do nich:

  • szczepienia,
  • oparzenia,
  • promieniowanie ultrafioletowe (UV),
  • stres,
  • zmiany hormonalne,
  • niewłaściwa dieta,
  • palenie papierosów,
  • inne choroby skóry, należące do dermatoz,
  • infekcje bakteryjne, grzybicze i paciorkowcowe,
  • HIV/AIDS.

Badania wykazały, że łuszczycy towarzyszy podwyższone ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy oraz zatorowości płucnej.

Objawy

Typowym symptomem są pojawiające się na skórze czerwone grudki pokryte srebrno-białymi łuskami. Niekiedy zdarza się, że te wykwity powodują świąd. Chory drapiąc wykwity, powoduje, że blaszki odpadają, pozostawiając tzw. objaw świecy stearynowej, czyli gładką, lśniącą powierzchnię. Może dochodzić także do miejscowych krwawień.

Zmiany zwykle pojawiają się okresowo, np. u niektórych osób występują głównie zimą. Wielu chorych jako czynnik wywołujący grudki, przytacza wiatr, stres oraz wybrane produkty spożywcze.

Leczenie łuszczycy

Łuszczycy nie można wyleczyć, jedynie zaleczyć łagodząc zmiany skórne i ewentualnie zapobiegać powstawaniu kolejnym. Po terapii, miejscowej lub ogólnej, należy przestrzegać ustalonych ze specjalistą zasad. Nie wolno palić papierosów oraz przyjmować glikokortykosteroidów doustnych. Trzeba unikać wszelkich infekcji oraz stosować odpowiednie kremy nawilżające.

Terapia odbywa się pod opieką dermatologa. Często wystarczy leczenie miejscowe, które polega na usunięciu łusek i zastosowaniu glikokortykosteroidów, pochodnych węgla kamiennego oraz preparatów zawierających kwas salicylowy i mocznik.

W przypadku zaawansowanej formy choroby lekarz może wdrożyć terapię ogólną. Zaleca się wtedy metotreksat, cyklosporynę, retinoidy oraz pochodne witaminy D. Dużą skutecznością odznaczają się fotochemioterapia, oraz leki biologiczne.

Czy osoby chore na łuszczycę mogą używać kosmetyków?

Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest jednoznaczna. Z jednej strony wiele drogeryjnych preparatów może zaogniać zmiany na skórze, z drugiej zaś bez zabiegów pielęgnacyjnych również można pogorszyć sprawę.

Z pewnością chorzy powinni uważać na składy kosmetyków. Powinni wystrzegać się jak ognia specyfików, które mogą dodatkowo wysuszać i tak już suchą skórę – niestety, większość dostępnych na rynku produktów daje taki efekt, ponieważ są przeładowane chemią.

Bezpieczniej jest stosować kremy lub balsamy z linii dermokosmetyków dostępnych w aptece. Warto inwestować w emolienty, które mają silnie nawilżające działanie oraz pozostawiają na skórze film tworzący barierę ochronną.

Wszelkie grudki i łuski należy smarować jedynie preparatami zaleconymi przez lekarza, ponieważ łatwo zaognić stan zapalny, w efekcie doprowadzając do rozprzestrzenienia się uciążliwych zmian.

Główną zasadą, która tyczy się łuszczycowej skóry, jest nawilżanie, ponieważ jest bardzo wrażliwa i cienka. Codzienne używanie balsamu nawilżającego oraz mycie się specjalnym środkiem pomoże zachować zdrowy wygląd. Raz w tygodniu dobrze jest wziąć kąpiel, dodając do wody płyn z grupy emolientów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here