Ta nie do końca poznana choroba kojarzy się głównie ze zmianami skórnymi. Słusznie, w tej formie jest po prostu bardzo widoczna, ale może dotykać również układ oddechowy oraz pokarmowy. Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry?

Skąd wiedzieć, że to AZS?

Charakterystycznym objawem, który może wskazywać na atopowe zapalenie skóry, jest swędząca wysypka. Może wystąpić w każdym miejscu na ciele, lecz najczęściej zmiany pojawiają się na dłoniach, w zgięciach łokci i kolan oraz na szyi. Najpierw występuje suchość, która prowadzi do pękania naskórka. Następnie w ranach pojawiają się grudki wypełnione ropą – to właśnie one powodują uciążliwy świąd. Osoby dotknięte AZS drapią się nawet przez sen.

U dzieci poniżej 2. roku życia zmiany są łagodniejsze. Występuje zaczerwienienie oraz delikatna wysypka. Niemowlę jest niespokojne i płacze, roczne maluchy się drapią.

Wiosną i jesienią pojawia się katar sienny lub kaszel. Może dojść do astmy oskrzelowej. Czasem zdarza się, że chory cierpi na atopowe zapalenie spojówek – powieki stają się opuchnięte, czerwone i swędzą.

Osoby dotknięte AZS cierpią także przez wrażliwy układ pokarmowy. Niektóreprodukty żywieniowe sprawiają, że chory odczuwa nudności, bóle brzucha, zgagę oraz wzdęcia.

Zmiany skórne i złe samopoczucie pojawiają się zwykle po spożyciu składnika, który wywołuje reakcję alergiczną lub po użyciu nieodpowiedniego mydła albo detergentu.

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą autoimmunologiczną i nie można się nią zarazić! Naukowcy są zgodni co do podłoża AZS – jest przekazywane genetycznie. Czasem uaktywnia się dopiero w dorosłym życiu, pod wpływem stresu.

Postępowanie w przypadku wystąpienia objawów

Jeżeli podejrzewasz, że objawy twoje lub twojego dziecka świadczą o AZS, zgłoś się do specjalisty. W pierwszej kolejności udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje cię dalej. Dermatolog prawdopodobnie zleci testy skórne, mające na celu wskazanie alergenów. Ponadto obejrzy niepokojące zmiany pod lupą i oceni czy jest to choroba, czy po prostu wrażliwa skóra.

Na wizycie być może otrzymasz receptę na maść sterydową oraz tabletki. Koniecznie je wykup i zastosuj według instrukcji lekarza. Leki złagodzą swędzenie i znacznie przyspieszą gojenie ran oraz zapobiegną ich ponownemu powstawaniu.

Warto wspierać farmakoterapię. Atopowa skóra ma uszkodzony płaszcz lipidowy, który ją chroni przed czynnikami z zewnątrz. Na rynku dostępne są specjalistyczne produktu przeznaczone dla chorych na atopię, tzw. emolienty. to hipoalergiczne kosmetyki składające się w głównej mierze z olejków i innych substancji silnie nawilżających oraz witamin. Tworzą na skórze film, który zastępuje naturalną barierę i ją odżywia.

Emolienty występują w postaci kremów, mydeł, balsamów do ciała oraz płynów do kąpieli. W aptekach dostaniesz także specjalne szampony do skóry atopowej.

Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Jej zaniechanie może prowadzić nawet do ciężkich zaburzeń depresyjnych oraz wycofania się z życia towarzyskiego. Nieestetyczne i widoczne zmiany wywołują wstyd. Niestety, ale społeczeństwo nie jest dostatecznie wyedukowane na temat atopowego zapalenia skóry, co powoduje pytania, a nawet strach przed zarażeniem. Mimo że jest to ogromne nieporozumienie, problem istnieje i sprawia, że osoby chore czują się wyobcowane.

Skóra atopowa – pielęgnacja

Kosmetyki dostępne w popularnych drogeriach nie nadają się do wrażliwej skóry podatnej na alergie i uszkodzenia. Składają się z wielu chemicznych składników, które wysuszają, w efekcie doprowadzając do powstawania pęcherzy i wysypki. Niestety nawet kremy oznaczone jako delikatne lub przeznaczone dla dzieci również nie są odpowiednie.

Doskonałym wyjściem jest zaopatrywanie się w aptece lub specjalistycznych sklepach internetowych. To właśnie tam znajdziesz wszystkie odpowiednie oraz niezbędne produkty – nawet kosmetyki kolorowe, takie jak podkłady, tuszy do rzęs lub pudry. Niekiedy oferta zawiera ubrania wykonane z przyjemnych, niedrażniących materiałów oraz specjalne proszki do prania. Dla malucha wybieraj pieluchy, które nie zawierają chloru. Używaj tylko kremy dedykowane skórze atopowej, a do kąpieli stosuj delikatne środki bez mydła oraz substancji pieniących.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułJak dbać o wrażliwą skórę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here