Napój niemniej popularny od kawy. Rozgrzewający, aromatyczny, o wielu kolorach i smakach. Napar można przyrządzić niemalże z każdych liści oraz suszu. Mowa oczywiście o herbacie. Jeśli kochasz ją pić w ciągu dnia, warto zadbać przy okazji o swoje zdrowie. Dowiedz się, jakie są różnice między popularnymi rodzajami.

Moc herbat

Napój jest dosłownie legendarny, ponieważ pierwsze wzmianki na temat herbaty pochodzą z chińskiej opowieści, według której cesarz Shennong pierwszy raz zrobił napar z liści w 2737 roku przed naszą erą. Trudno określić kiedy rzeczywiście ludzie zaczęli pić tego rodzaju napój, jednak wiadomo, że zapoczątkowali to obywatele starożytnych Chin.

Dzisiaj w sklepach możemy znaleźć niezliczoną moc herbat. Błyskawiczne, sypane, kolorowe, odchudzające, oczyszczające, na przeziębienie i tak dalej. Jak w ogóle rozeznać się w tym gąszczu? Przyjęło się, że napary są bardzo zdrowe, jednak czy wszystkie? A może niektóre mogą zaszkodzić?

Bez wątpienia właściwości herbaty zależą od liści, z których się ją parzy. Mogą być one bardzo różne i w inny sposób wpływać na organizm, dlatego zawsze warto się zapoznać z konkretnym typem napoju.

Dostępne są również gotowe tzw. mrożone herbaty, jednak mają one niewiele wspólnego z prawdziwymi naparami. Ich głównym składnikiem jest cukier, ponadto zawierają wiele podejrzanej chemii. Lepiej od razu ustalmy, że tym nie będziemy się zajmowali, ponieważ nie posiadają one żadnej wartości odżywczej.

Liściasta czy w saszetkach?

Najbardziej dostępna i jednocześnie najtańsza opcja to herbata w torebkach. Nazywa się ją również błyskawiczną, ponieważ zalewa się wrzątkiem i parzy maksymalnie 10 minut, w zależności od rodzaju. Niska cena wynika z surowca, z którego jest wyrabiana. Pochodzi z tych samych liści, co inne herbaty, jednak ich nie zawiera.

Podczas produkcji liście są myte i suszone. Te najlepszej jakości trafiają do pudełek, natomiast tzw. odsiew lub miał oraz pył zamykane są w saszetkach i pakowane po kilkadziesiąt sztuk. To właśnie z nich parzy się „ekspresówkę”.

Herbata z torebki cechuje się zatem mniej intensywnym aromatem oraz słabszym smakiem w porównaniu do napoju parzonego z całych liści. Również herbaciane właściwości są niższe – np. czerwona herbata z torebki prawie w ogóle nie zawiera polifenoli, przy czym napar zrobiony z suszu charakteryzuje się ich sporą ilością.

Wniosek nasuwa się sam. Jeżeli zależy ci na aromatycznej, intensywnej oraz pełnowartościowej herbacie, powinnaś zainwestować w liściastą. Najlepiej jest kupować liście w specjalistycznych sklepach. Tam są one prawidłowo przechowywane, dzięki czemu nie wietrzeją.

Różnice między kolorami

Zagłębiając się w temat, odkryjesz że najpopularniejsze herbaty nazywane są czterema kolorami: czarna, biała, zielona i czerwona. Każda cechuje się specyficznym smakiem i aromatem, ale mają ze sobą wiele wspólnego.

Okazuje się bowiem, że prawie wszystkie są parzone z liści tej samej rośliny, tj. Camellia sinensis. Różnica polega na ich przygotowaniu do sprzedaży. I tak, czarna powstaje w wyniku fermentacji listków, zielona dzięki utlenianiu i podgrzaniu, biała zaś jest najczystsza, ponieważ nie podlega żadnym procesom dodatkowym.

Wyjątek stanowi czerwona herbata, czyli rooibos. Jej liście pochodzą z czerwonokrzewu afrykańskiego, a po zebraniu fermentuje zanim trafi na rynek – podobnie jak czarna.

Pomimo, że mają takie samo lub podobne pochodzenie, wszystkie charakteryzują się własnym zestawem właściwości. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, która jest najzdrowsza – to zależy, co chcemy uzyskać, oraz jakie mamy choroby.

Każda zawiera jednak bezcenne polifenole, czyli przeciwutleniacze. Te tajemnicze substancje opóźniają procesy starzenia skóry i wspomagają odporność w walce z wolnymi rodnikami. Mają również dobry wpływ na układ nerwowy, ponieważ obniżają poziom stresu i wykazują działanie relaksujące.

Ekstrakty z liści herbaty są także szeroko stosowane w przemyśle kosmetycznym, ponieważ działają też od zewnątrz. Można je znaleźć głównie w produktach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here