Siedzenie w domu, brak możliwości wyjścia na miasto i spotkania się ze znajomymi negatywnie wpływa na stan psychiczny. Niestety, obecna sytuacja tego wymaga i musimy sobie poradzić. Jak przeżyć kwarantannę i nie zwariować?

Kwarantanna a psychika

W pierwszej chwili być może się ucieszyłaś. Pomyślałaś o tym, że odpoczniesz, posprzątasz, przeczytasz zaległe książki i codziennie znajdziesz czas na ćwiczenia. Na początku się zrelaksowałaś, dni mijały, a odprężanie przerodziło się w rozleniwienie. Brzmi znajomo? Nie martw się, ten problem dotyczy obecnie większości społeczeństwa.

Brak spotkań ze znajomymi ma negatywny wpływ na psychikę. Ludzie są istotami z natury społecznymi, czyli potrzebują innych, aby normalnie funkcjonować. Nie należy mylić tego z samodzielnością, która jest pozytywną cechą. Mechanizm działa nieco inaczej. Mamy zakodowaną potrzebę kontaktu z innymi – chcemy dzielić się emocjami, wydarzeniami oraz przeżyciami.

Nagłe odcięcie może kompletnie wyprowadzić z równowagi. Kolejną kwestią jest dosłowne zamknięcie w czterech ścianach. Wbrew pozorom, to bardzo męczy. Jesteśmy przyzwyczajeni do wychodzenia w dowolnym momencie, a teraz można poczuć się jak w areszcie domowym.

Psycholodzy przestrzegają – odpuszczenie i kompletne rozbicie mogą doprowadzić nawet do depresji! Nie dopuść do tego. Musisz zebrać się w sobie i przetrwać czas kwarantanny jak najlepiej!

Zadbaj o organizację dnia

Mimo iż jest to kuszące, nie śpij do późna. To zupełnie rozreguluje twój cykl dobowy. Wstawaj o tej samej porze, o której budzisz się do pracy. Zjedz śniadanie, weź prysznic i ubierz się – pod żadnym pozorem nie spędzaj całego dnia w piżamie! Taka rutyna w trakcie kwarantanny jest bardzo ważna i pozwoli zachować dotychczasowy tryb życia.

Zorganizuj czas całej rodzinie. Jeżeli masz dzieci, które również przebywają w domu, musicie się czymś zając, albo będzie, krótko mówiąc – kiepsko. Jest naprawdę sporo aktywności, w które możesz zaangażować pociechy i przy okazji ich czegoś nauczyć. One ucierpią na braku kontaktu z rówieśnikami jeszcze bardziej niż ty.

Jeżeli musisz pracować z domu, ustal z partnerem dyżury. Podzielcie się czasem spędzonym przy dzieciach, tak aby każde z was mogło w spokoju wypełnić obowiązki zawodowe. Nie odkładaj papierów na później. Takie zachowanie może generować stres związany ze zbliżającymi się terminami.

Zadbaj o zdrowie

Pamiętaj, że podczas kwarantanny ucierpi nie tylko zdrowie psychiczne, ale i fizyczne. Brak ruchu wiąże się z poważnymi konsekwencjami, dlatego ważne jest, abyś nie zaniedbała i tej kwestii. Wykorzystaj czas pandemii na wzmocnienie ciała i ducha.

Przy odrobinie chęci, bez problemu zorganizujesz sobie miejsce do ćwiczeń. Dzięki internetowi zdobędziesz dostęp do planów treningowych, które możesz z powodzeniem wykonywać w domowym zaciszu. Postaraj się, żeby te pół godziny było tylko dla ciebie. Będziesz mogła się skupić na aktywności, co podziała odprężająco.

Spróbuj medytacji. Na początek idealna jest praktyka mindfulness polegająca na skupieniu uwagi w obecnej chwili. Zacznij od krótkich, nawet dziesięciominutowych sesji. Sama przekonasz się, jak bardzo dobrze wpłynie na ciebie chwila relaksu i kompletnego wyciszenia. Może twój partner pomedytuje z tobą i wspólnie zgłębicie ścieżkę rozwoju duchowego?

Czas na zdrową dietę

Skoro nigdzie nie wychodzisz, możesz przygotowywać na spokojnie posiłki. Pięć dań dziennie skutecznie zapobiegnie wędrówkom do lodówki i szafki ze słodyczami. Wprowadź do diety specjalne produkty, które są zdrowe i przyspieszają proces odchudzania. Poszukaj przepisów i przyrządźcie pyszne jedzenie całą rodziną. To świetny sposób na wspólne spędzenie czasu oraz zacieśnianie rodzinnych więzów.

Niestety, w przypadku niewychodzenia z domu, każdy zaczyna podjadać. Głównie z nudów, albo do filmu, serialu albo czytania. Postaraj się tego nie robić, a jeśli nie możesz powstrzymać się przed szukaniem przekąsek, pokrój warzywa, np. marchew, seler naciowy oraz kalarepę i dorób sos na bazie jogurtu naturalnego. To możesz podjadać bez wyrzutów sumienia.

Czas kwarantanny nie musi upływać pod znakiem nudy i marazmu. Wystarczą chęci i odrobina dyscypliny, a jeszcze okaże się, że odmienisz swoje życie na lepsze!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here