Brak kontaktu z rówieśnikami i bezczynne siedzenie w domu nie wpłyną pozytywnie na malucha. Dowiedz się, w jaki sposób możesz wesprzeć rozwój dziecka przez zabawę i spędźcie razem wspaniały czas!

Gry i zabawy dostępne w domu

Na pewno w pokoju twojego dziecka jest sporo gier planszowych. Koniecznie znajdź je wszystkie i wykorzystaj. To nie tylko doskonały sposób na wspólne spędzenie czasu z całą rodziną, ale i zabawa edukacyjna. Gry stymulują rozwój myślenia przyczynowo-skutkowego oraz uczą przegrywać – choć jest to przykrym doświadczeniem dla pociechy, zaowocuje lepszym przystosowaniem społecznym w przyszłości.

Zbudujcie tor wyścigowy dla samochodzików. Użyjcie wyobraźni i wykorzystajcie jak najwięcej przedmiotów do stworzenia przeszkód i ramp. Takie zajęcie wypełni dzień, a ubawicie się przednio! Ponadto wesprzesz rozwój kreatywnego myślenia i motoryki małej, która współgra z prawidłowym rozwojem mowy.

Stare, dobre klocki zawsze się sprawdzą. Nie ma znaczenia czy macie plastikowe, czy drewniane, z pewnością umilą czas. Stwórzcie dom dla lalek lub ulubionego pluszaka, wieżę, albo całe miasto. Z młodszą pociechą przy okazji poćwiczysz kolory i liczenie, ze starszą zaś dodawanie i odejmowanie. Dzięki temu dziecko nie rozleniwi się w trakcie niechodzenia do szkoły.

Nie zapomnijcie nadrobić wszystkich zaległych książeczek! Wieczory są świetnym czasem, aby poznać ciekawe, inspirujące i pouczające historie. Podczas omawiania fabuły ustalcie, jakie emocje towarzyszyły bohaterom i spróbujcie je nazwać. Rozwój empatii to ważna kwestia, szczególnie jeśli dziecko nie ma możliwości spotykania się z przyjaciółmi.

Jeśli mieszkacie w domu i macie kawałek ziemi, pomyśl o zabawach ruchowych. Skakanie na skakance, tor z przeszkodami oraz krótkie biegi pomogą zachować formę i wzmocnić odporność. Nawet w deszczu nie trzeba się nudzić! Kalosze na nogi, kaptur na głowę i do dzieła! Może znajdziecie żabę, albo ślimaka i zaobserwujecie ich zachowanie?

Pomoc w domu jako sposób na zabawę?

Wykorzystaj wspólny czas na naukę podstawowych obowiązków. Codzienne ścielenie łóżka, porządki w szafie oraz mycie półek z pewnością sprawi, że zyskasz cennego pomocnika w domu i wychowasz schludną osobę.

Dzieci z natury są zainteresowane tym, co robią dorośli dlatego, zamiast przepędzać malucha, zaangażuj go do pracy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pociecha spróbowała wytrzeć stół albo zamieść podłogę. Nie denerwuj się, jeśli robi to nieporadnie – dopiero się uczy, a najważniejsze są chęci. Pochwały zmotywują do dalszych sukcesów.

Naucz dziecko składać ubrania i chować je do szafy. Wymyśl zawody, kto złoży więcej w określonym czasie i najlepiej przegraj. Możesz porozrzucać ciuszki po całym pokoju i pobawić się w „ciepło – zimno”. Dzieciaki uwielbiają szukać skarbów, dlatego dobrze to wykorzystaj. Segregujcie kolorami, rodzajami itp. Dzięki temu wspomożesz rozwój kategoryzacji.

Co ty na to, żebyście wspólnie zrobili śniadanie, albo obiad? Bałagan na pewno się zrobi, ale przecież masz pomocnika. Pociecha chętniej zje posiłek, który przyrządzi, co jest okazją do przemycenia warzyw i owoców. Pozwól wymieszać składniki sałatki lub ugnieść ciasto. Takie drobne czynności sprawią, że dziecko poczuje się dumne i potrzebne, co z kolei przełoży się na poczucie własnej wartości oraz pewność siebie.

Uczcie się razem

Czas pandemii wcale nie wyklucza dalszej edukacji. Dzięki internetowi szkoła działa on-line, niestety dzieci nie mają pomocy nauczyciela. Twoją rolą jest zatem tłumaczenie zadań. Stwórz odpowiednie warunki. Wyłącz telewizor i radio, sprzątnij ze stołu i traktuj to jako okazję do poznawania nowych, ciekawych rzeczy.

Jeżeli nie będziesz okazywać irytacji, ani znudzenia, pociecha chętnie zacznie współpracować. Chwal malucha za każde dobre rozwiązanie, aby zmotywować go do dalszej nauki. Nie mów mu, że coś jest łatwe i powinien zrozumieć. Po to robi zadania z podręcznika, aby coś, co jest teraz trudne, stało się łatwe w przyszłości. Odrabianie lekcji to najlepszy sposób na stymulację rozwoju umysłowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here