Zwierzaki nie dzielą się na dobre i złe, a na posłuszne i nieposłuszne. Nawet najgorsze zachowania można wyeliminować, ale należy odpowiednio podejść do problemu. Nauka nowych, pożądanych nawyków jest procesem, dlatego wymaga czasu, cierpliwości i dyscypliny. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na ułożenie niegrzecznego psa.

Po co wychowywać dorosłego psa?

Mogłoby się wydawać, że nie ma sensu szkolić dorosłego osobnika. Wiele osób myśli, że taki jest już charakter zwierzaka i trzeba to przetrwać. To mylne twierdzenie sprawia, że ludzie nie tresują psów i z tego powodu zniechęcają siebie oraz innych do adoptowania futrzaków.

Zaskakujące jak często przyczyną psiego nieposłuszeństwa jest brak jego pewności siebie i mała więź zaufania między właścicielem a pupilem. Bardzo łatwo można to naprawić, wystarczy poświęcić nieco czasu i chęci, żeby wspólne życie stało się harmonijne i przyjemne!

Dobrze wychowany pies może nawet zostać na czas twojego wyjazdu lub pojechać na wakacje z tobą. Wiedząc, że zwierzak jest posłuszny, ty jesteś spokojna, a twoje zrównoważenie z kolei ma kojący wpływ na pupila! Pamiętaj – na każdego psa jest sposób!

Sformułuj cele

Musisz wiedzieć, co dokładnie cię denerwuje i jakie zachowania chcesz wyeliminować. Każdy nawyk wymaga nieco innego podejścia. Po drugie zastanów się, czy twój pies od zawsze postępował w określony sposób – zdarza się, że zwierzę jest chore, albo się czegoś przestraszyło i ma traumę. Wtedy nieposłuszeństwo wynika ze złego samopoczucia i należy pozbyć się głównej przyczyny z pomocą weterynarza.

Niektóre zachowania są naturalne w zależności od rasy i charakteru pupila, np. szczekanie na domofon i dzwonek do drzwi – psy obronne, pilnujące stada, informują w ten sposób o zbliżającym się intruzie. Bez obaw, tego również można oduczyć.

Bez względu na to, co będziecie trenować z pupilem, istnieje kilka zasad dotyczących ćwiczeń. Muszą odbywać się regularnie, konsekwentnie i trzeba stosować odpowiednie nagrody i kary.

Zasady udanej nauki nowych zachowań:

  • regularne ćwiczenia,
  • konsekwencja,
  • stosowanie nagród i kar,
  • wyeliminowanie ewentualnych przyczyn, np. zdrowotnych.

Zmotywuj i zrozum psa

Bardzo popularna sytuacja: kurier dzwoni do drzwi, pies szczeka jak szalony, ty krzyczysz na niego, jednocześnie próbując odebrać paczkę i podpisać pokwitowanie. Dlaczego zwierzak się nie uspokaja? Nie rozumie, o co chodzi. Samo wykrzykiwanie komend w popłochu wygląda bardziej jak zabawa. Pies szczeka, ty na swój sposób również – super, ktoś przyszedł!

Twoim zadaniem jest pokazanie zwierzakowi, że wcale nie ma powodu do ekscytacji. Tak samo jest w przypadku twojego powrotu do domu. Jeśli towarzysz na ciebie skacze i się z tego cieszysz, nie dziw się, że w taki sam sposób podchodzi do wszystkich innych gości.

Od czego zatem zacząć? Od dobrej motywacji. Wcale nie chodzi tylko o smakołyki, choć to też jest element tego etapu. Najważniejsza jest twoja postawa. Nie bądź ani zła, ani zadowolona, najlepiej stań się zupełnie neutralna. Przejawiaj pozytywne emocje tylko w przypadku pojawienia się pożądanego zachowania.

Wchodząc do mieszkania, stań obojętnie z rękoma splecionymi za plecami. Wystaw kolano i to wszystko – zaczekaj, aż emocje pupila opadną i przestanie się rzucać. Zwierzę szybko się domyśli, o co chodzi, ponieważ w ten sposób ograniczasz możliwość wyskoku. Wydaj odpowiednią komendę i nagrodź psa kiedy spokojnie usiądzie.

Pamiętaj, że zwierzak może nie być w stanie trenować w stresujących okolicznościach. Wiele psów boi się burzy i panikuje – odpuść wtedy nie tylko ćwiczenia, ale i podawanie jedzenia. Spróbuj pogłaskać go po brzuchu i uspokoić. W ten sposób pupil nabierze do ciebie dodatkowego zaufania, dzięki czemu stanie się bardziej posłuszny!

Pomoc specjalisty

Są takie przypadki, w których sama sobie nie poradzisz, z różnych przyczyn. Brak wiedzy, nieumiejętność zrozumienia pupila lub jego nadmierna agresja. Możesz, a nawet powinnaś, skonsultować się ze specjalistą, czyli psim behawiorystą.

Jest to swego rodzaju psycholog, który po zapoznaniu się z psem i po rozmowie z tobą określi główny problem, np. nadpobudliwość, nadmierne rozpieszczenie, itp. Dodatkowo zaleci konkretne ćwiczenia i zestaw nowych zasad. Przeszkoli zarówno ciebie, jak i twojego towarzysza.

Inną opcją jest zapisanie się na zorganizowane zajęcia z zakresu tresury. Odbywają się one w ośrodkach lub parkach, najczęściej w grupie, co jest dodatkowym atutem, ponieważ pies się socjalizuje i uczy spokojnych zachowań wobec innych zwierząt i obcych ludzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here