in DZIECKO

Drożdżówka przed śniadaniem

at
drozdzowka-przed-sniadaniem

Kiedyś, gdy mój synek nie potrafił wydusić z siebie żadnego słowa i każdorazowo w zdziwieniu łapałam się za głowę, gdy jednak pokazywał całą donośność swego głosu przebudzony koło 3, może 4 nad ranem… ja wtedy nie wierzyłam. Nie mieściło się w niedoświadczonej matczynej głowie, że dziecko potrafi tak słuchać, by słyszeć i w słuchaniu tym pamiętać to, co powinno zapomnieć. I tę właśnie frazę powtórzyć potrafi w najbardziej słusznym, choć jednocześnie najmniej stosownym momencie. 

Tymczasem dzisiaj słucham o kąpielach tylko w poniedziałki i kategorycznych odmowach mycia rąk we wtorek w związku z tym. O tym, że lat ma bardzo dużo i jest wielkim chłopem, jak zwykłam mu powtarzać – on wie. Docierają do mnie urywki prowadzonych żywo dyskusji, których nie powstydziłby się niejeden stary. I to „przepraszam, pando”, gdy pluszowy miś musiał na niego chwilę poczekać – to zapala w moich oczach świeczki, że aż muszę zmrużyć oczy. Spod półprzymkniętych wzruszeniem powiek widzę jasno, jak dorasta, jak rośnie w nim bohater, co niczego się jeszcze nie boi. Tak trzymaj, Mały, a odwagą podbij cały świat.

Gdy krytycznym głosem wypomina mi wcinaną ze smakiem drożdżówkę przed śniadaniem i pyta oburzony, jak ja go wychowuję, drętwieje. Kiedyś spojrzy na mnie naprawdę krytycznym okiem i nim się obejrzę, padnie na mnie wyrok, od którego nie będzie można się odwołać.

Walczę o to, by tego nie spieprzyć. By nie zaprzepaścić jedynej szansy na czystą miłość, która wdarła mi się w życie w postaci czterokilogramowego ciałka.

Walczę o to, by wszczepić w ten piękny umysł wrażliwość, jednocześnie odziewając serce w grubą skórę, którą niejeden raz niepotrzebnie przed kimś zdejmie. By wytłumaczyć mu, że sprawiedliwie nie znaczy po równo i że każdy człowiek choć inny, jest tak samo wartościowy. I że odwaga jest wtedy, gdy działasz, chociaż bardzo się boisz.

Niech będzie tym, który bezdomnemu odda kanapkę, poznając najpierw jego imię.

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *