in KUCHNIA, ZDROWIE

Kawa ósmym cudem świata

at
dlaczego-warto-pic-kawe

Żeby wyjaśnić, dlaczego tak uważam, wystarczyłoby powiedzieć: jestem mamą. I wpis skończony. Wiem jednak skądinąd, że nie wszyscy zaglądający tu mają swoje potomstwo i w obawie, że mogą nie zrozumieć, postanowiłam wymienić kilka najważniejszych powodów, dla których warto pić kawę. Bo warto! Ja piję 4 – 5 filiżanek dziennie i żyję. I mam się całkiem nieźle!

Pierwsza myśl, która przyszła mi do głowy, kiedy zaszłam w ciążę, dotyczyła właśnie kawy. Uznałam, że będę mieć wystarczająco dużo czasu na zrobienie kursu baristy. Niedługo później ten plan wcieliłam w życie. Uwielbiam kawę (pisałam o tym tutaj) i uczenie się o niej było dla mnie samą przyjemnością. Sama myśl o uczeniu się o kawie była dla mnie przyjemnością..! A dzisiaj byłam w jednej z warszawskich kawiarni i tak sobie pomyślałam, że tę moją wiedzę chciałabym Ci przekazać.

Zanim jednak przejdę do rzeczy, chciałam Cię o coś poprosić. Jeśli masz w domu rozpuszczalną kawę – wyrzuć ją. Nieważne, jakiej jest marki. To w zasadzie zawsze są resztki resztek – nic dobrego dla Ciebie i Twojego organizmu. Jeśli natomiast pijesz „fusiarę”, staraj się to robić zanim wystygnie i wyciągnie wszelki syf. A najlepiej zainwestuj w kawiarkę. To koszt parudziesięciu złotych, który może uratować Twoje zdrowie. W dzisiejszych czasach kupno ekspresu albo dripa i młynka (żarnowego) to naprawdę nic wielkiego. Jeśli już więc postanowiłaś zmienić przyzwyczajenia, przeczytaj, co zyskałaś, czyli dlaczego warto pić kawę!

Zapach kawy zmniejsza stres

Badania przeprowadzone na szczurach w Seulu dowiodły, że w mózgach zwierząt, którym – po długim czasie bez snu – pozwolono wąchać kawę, zaszły pozytywne zmiany.

Mogłabym powiedzieć, że nie jestem szczurem. Ale potem przypominam sobie poranki po ciężkich nocach, w których Henio niemal nie spał. Te, kiedy nie wiem, jak się nazywam. A potem piję kawę. I świat wraca do normalności.

Kawa ma właściwości odmładzające

No, może nie tak do końca. Ale już 11 lat temu przeprowadzono badania, z których wynika, że zawiera sporą ilość przeciwutleniaczy. To takie związki chemiczne hamujące procesy starzenia się komórek. Okazuje się, że z kawy organizm ludzki pobiera ich znacznie więcej niż z owoców i warzyw! Podobno z tego powodu kawa chroni przed depresją – w wyniku czego osoby, które piją kawę, rzadziej popełniają samobójstwa.

Kawa chroni kobiety przed rakiem skóry

Badania naukowców z Harvardu brzmią przekonująco. Wykonano je bowiem na ponad 112 tysiącach kobiet i mężczyzn. Okazało się, że u pijących kawę kobiet rzadziej występował rak skóry niż u tych, które od niej stroniły.

Nie zachorujesz na cukrzycę typu drugiego

Oczywiście, to nie jest złota zasada, więc oprócz picia kawy proponowałabym także zbilansowaną dietę. Ale według badań ACS (American Chemical Society), kawa obniża ryzyko zapadnięcia na tę chorobę. Podobno picie takiej ilości kawy, jaką spożywam ja – czyli 4 filiżanek, obniża je nawet o 50%!

Kawa wpływa na mózg!

To mój ulubiony argument. Kawa uczyni Cię bowiem inteligentniejszą! Mózg będzie pracował lepiej: przyspieszy się czas reakcji, poprawi logiczne myślenie i zdolność koncentracji. W dodatku, okazuje się, że kawa opóźnia występowanie choroby Alzheimera. Sprawność umysłowa u osób, które piją kawę, utrzymuje się nawet 2 – 4 lata dłużej!

Te wszystkie powody ostatecznie przekonały mnie do tego, żeby kawę popijać ze smakiem… i spokojem ducha. Nie martwię się, że znów wkręcam się w jakiś beznadziejny nałóg, a cieszę się każdą kolejną filiżanką. Nieważne zatem, czy jesteś mamą, czy też samodzielną singielką – pij na zdrowie!

dlaczego warto pić kawę

dlaczego warto pić kawę

 

Tagi:
Share:

32 komentarze

 1. Esencja

  Dobra kawa i właściwie przygotowana i pita z umiarem ma zdrowotne właściwości. Ci, którzy ją demonizują nie mają tego świadomości.

  26 . Kwi . 2016
  • Karolina Zalewska

   Bo Polacy niestety ciągle nie wiedzą, co to znaczy dobra kawa i właściwie przygotowana..

   26 . Kwi . 2016
 2. Zuzia

  Muszę powiedzieć rodzicom, żeby wyrzucili kawę rozpuszczalną! 🙂
  Ja w sumie nie znoszę kawy, jest dla mnie za gorzka, choć wiele osób mi mówi, że jak dorosnę to zacznę pić kawę. Zobaczymy…

  http://tuczarniamotyli.blogspot.com/

  26 . Kwi . 2016
  • Karolina Zalewska

   Naprawdę, rozpuszczalna to największe zło wśród kaw. Drogie i paskudne!

   26 . Kwi . 2016
 3. Joanna

  Kawę uwielbiam i piję z radością całkiem sporo. Ale staram się ograniczać do tego maksymalnego pułapu. Co za dużo to też nie zdrowo.

  26 . Kwi . 2016
  • Karolina Zalewska

   Święte słowa – nie ma co przesadzać!

   26 . Kwi . 2016
 4. Bizimummy

  Kiedyś nie lubiłam i w ogóle kiepsko się czułam po kawie. Z czasem bardzo mi zasmakowała i teraz nie wyobrażam sobie dnia bez kawy, choć aż takiej ilości jak Ty nie spożywam 😉

  26 . Kwi . 2016
  • Karolina Zalewska

   Po prostu później zaczęłaś… ja się zakochałam w kawie dokładnie wtedy, kiedy zakochałam się w aktorze, który mnie uczył 😀 A miałam wtedy jakieś 16-17 lat 😛

   26 . Kwi . 2016
 5. Made by Gigi

  Uwielbiam kawę. Śmieję się, że bez niej nie zaczynam pracy. Wypijam 3 do 4. Jedna dziennie zarezerwowana dla męża, taki nasz rytuał. Do Twojej wyliczanki dodałabym jeszcze, ze potwierdzono, że zmniejsza ryzyko raka szyjki macicy.

  26 . Kwi . 2016
  • Karolina Zalewska

   Też kawą zaczynamy razem dzień 🙂
   A o tym raku szyjki macicy to przegapiłam, dzięki za informację!

   26 . Kwi . 2016
 6. MartynaG.pl

  A ja po prostu UWIELBIAM herbatę ! 🙂

  26 . Kwi . 2016
  • Karolina Zalewska

   Herbata też ma swoje dobre strony, choć najchętniej piłabym zieloną – pewnie dlatego, że też pobudza 😉

   26 . Kwi . 2016
 7. Muffin Case

  W biurze mamy ekspres, w domu kawiarke i ogromne zboczenie jesli chodzi o marke. Dobrze, ze sa sklepy internetowe, bo to co u nas sprzedaja w sklepach to jakas porazka.

  26 . Kwi . 2016
  • Karolina Zalewska

   No niestety, ale polskie sklepy ciągle nie są wyposażone w dobrą kawę..

   26 . Kwi . 2016
   • Adam Pe.

    poważnie? a patrzyłaś tutaj https://swiezopalona.pl/kategoria/26/Kawa-ziarnista albo tutaj https://www.krainaherbaty.pl/kawy ? Moim zdaniem w ciągu ostatnich lat świadomość Polaków na temat kawy i różnych sposobów jej parzenia bardzo wzrosła, sklepy też oferują coraz ciekawsze gatunki, niekoniecznie trzeba szukać w sklepach zagranicznych, choć oczywiście nikt bogatemu nie zabroni 😉

    10 . Maj . 2016
    • Karolina Zalewska

     Świeżo Palona mi bardzo podpadła. Zamawiałam u nich kawę długo, ale potem mieszanki były pełne ziaren nie nadających się do spożycia, niestety.
     Jasne, że wzrosła i w Internecie można kupić masę dobrej kawy, natomiast w sklepach stacjonarnych nie ma nic ciekawego, a jeśli już – to mega drogie.

     10 . Maj . 2016
     • Adam Pe.

      aaa, więc takie buty 🙂 ja na szczęście nie miałem z nimi takich problemów, faktycznie, można się zrazić po takich akcjach, ale ja bym ich jeszcze nie skreślał, w sumie to właśnie dzięki nim w dużym stopniu rozwinąłem swoją pasję do kawy. Co do sklepów stacjonarnych – w pełni się zgadzam. Za to w niektórych kawiarniach można się całkiem pozytywnie zaskoczyć 😉 pozdrawiam!

      10 . Maj . 2016
     • Karolina Zalewska

      To była tylko jedna rzecz, która mnie wkurzyła, bo dodatkowo permanentnie przeoczali moje zamówienia – tolerowałam to do momentu dostania feralnej kawusi 😉
      A w kawiarniach… o tak, można się baaardzo pozytywnie zaskoczyć! Ja jestem z tych, którzy rozumieją wysokie ceny (koszty stałe! koszty stałe!), więc 10 za kawę mnie nie przeraża – zwłaszcza, kiedy widzę wiedzę i zamiłowanie do tego, co się robi. A i w Rzeszowie, i w Warszawie już znalazłam kilka takich miejsc, gdzie aż chce się dzięki pasjonatom wracać!

      10 . Maj . 2016
 8. mjas

  A gdzie dobrej kawy można się napic?

  26 . Kwi . 2016
  • Karolina Zalewska

   W Warszawie znam jeszcze mało miejsc, natomiast w Rzeszowie już mogłabym coś polecić. Moje zdanie jest jednak takie, ze najlepszej kawy napijesz się w domu – trzeba tylko kupić dobrą mieszankę!

   26 . Kwi . 2016
 9. Monika

  Kawa to szczęście. Kawa to miłość. Kawa to relaks… XD

  26 . Kwi . 2016
  • Karolina Zalewska

   Więcej mówić chyba nie trzeba, co? 😛

   27 . Kwi . 2016
 10. Pani Miniaturowa

  Nie wierzę, że to mówię – namówiłaś mnie, żeby spróbować dziś w pracy „fusiatki” ! Obym tylko nie walnęła sobie takiej siekiery, że aż mi rączki będą latać, jak to miałam w zwyczaju parę lat temu 🙂

  27 . Kwi . 2016
  • Karolina Zalewska

   Kochaniutka, a propos latających rączek, to kawa zapobiega parkinsonowi! 😀

   27 . Kwi . 2016
 11. Ania Abakercja

  ja za kawą nie przepadam jakoś specjalnie (nie mam jeszcze dziecka, ale skończyłam studia i dało się bez tego czarnego naparu ;)). nie wiedziałam, że ma ona tak wiele pozytywnych stron.

  27 . Kwi . 2016
 12. Marta Sobczyk-Ziębińska

  Kawa to sens życia 😀

  27 . Kwi . 2016
 13. Aleksandra Gulbas(ka)

  Ja to lubię kawę tylko jak mi przygotuje ją mój mąż z kawiarki 🙂

  27 . Kwi . 2016
 14. BlogMatki

  Uwielbiam zapach kawy bardziej niż jej smak. Nie miałam pojęcia ze kawa ma takie właściwości.

  27 . Kwi . 2016
 15. Jak zwalczyć jesienną chandrę?

  […] Kto mnie czyta dłużej, wie, że jestem prawdziwym kawoszem, a założenie własnej kawiarni to moje marzenie, które odkładam na moment wygranej w totka – a gram, więc bądź czujna! A jako miłośnik tego czarnego trunku, nie mogłabym nie znać jego właściwości. Jednym z nich natomiast jest wpływ na działanie mózgu. Ty też masz wrażenie, że kiedy jesteś śpiąca – a długie jesienne wieczory zdecydowanie temu sprzyjają – Twój mózg analizuje rzeczywistość w lekko zwolnionym tempie? Wierz lub nie, ale ja czasem mam wrażenie, że poziom mojego ilorazu inteligencji drastycznie spada w okolicach listopada. Wtedy z pomocą przychodzi mi kawa – napój bogów, ósmy cud świata. […]

  18 . Paź . 2016
 16. Jesień nad morzem - jak wybrać hotel dla rodziny z dzieckiem?

  […] mogą swobodnie biegać i się bawić. Jeśli to natomiast można połączyć z moim odpoczynkiem i ciepłą, pyszną kawusią… jestem […]

  23 . Lis . 2016
 17. Jestem matką - piję ciepłą kawę i mam wieczory dla siebie

  […] nie sprzątam, wariacko biegając na szmacie. Czas na kolejną (a czasem jest ich sporo, bo jestem kawopijcą) znajduję, kiedy mój synek się bawi. Patrzę sobie na niego i piję kawę, delektując się […]

  12 . Mar . 2017
 18. Dzień dobry w poniedziałek #7 - Mamaszka.pl

  […] słowem mojego syna i jego wybuchami śmiechu. Zapachem świeżo zaparzonej kawy. Drzemką Henia, w czasie której czytam dobrą książkę. Przysięgą małżeńską wypowiadaną […]

  07 . Sie . 2017

Napisz komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *